Amazon Web Services (AWS), 2024 teknoloji öngörülerini paylaştı!

Amazon Web Services (AWS) Lider Yardımcısı ve CTO’su Werner Vogels, 2024 yılı ve sonrasına yönelik teknoloji öngörülerini paylaştı.

Amazon Web Services (AWS), 2024 teknoloji öngörülerini paylaştı!
  • 0
  • 0
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Geçtiğimiz yıl, değişim suratı inanılmaz bir artış gösterdi. Bulut teknolojileri, makine tahsili ve üretken yapay zeka daha erişilebilir hale geldi ve e-posta yazmaktan yazılım geliştirmeye, hatta kanseri erken evrede tespit etmeye kadar hayatımızın neredeyse her alanını etkiledi.

Önümüzdeki yıllar, teknolojiye erişimi demokratikleştirmek ve günlük ömrün artan suratına ayak uydurmamıza yardımcı olmak için tasarlanmış alanlarda inovasyonlarla dolu olacak ve bu, üretken yapay zeka ile başlayacak. Amazon Web Services (AWS) Lider Yardımcısı ve CTO’su Werner Vogels, 2024 yılı ve sonrasına yönelik teknoloji öngörülerini paylaştı.

Üretken yapay zeka kültürel olarak şuurlu hale geliyor

Önümüzdeki yıllarda kültür, teknolojilerin nasıl tasarlandığı, uygulandığı ve tüketildiği konusunda çok kıymetli bir rol oynayacak ve bunun tesirleri en çok üretken yapay zeka alanında görülecek. Kültürel olarak çeşitlilik gösteren bilgiler ile eğitilen büyük lisan modelleri (LLM’ler), insan tecrübesi ve karmaşık toplumsal zorluklar hakkında daha incelikli bir anlayış kazanacak.

Bu ilerlemeler tıpkı vakitte modellerin teknoloji üzere alanlarda geniş bir husus yelpazesinde daha sağlam ve teknik olarak yanlışsız cevaplar vermesini de sağlayacak. Bunun derin tesirleri olacak ve coğrafik bölgeler, topluluklar ve gelecek kuşaklar boyunca hissedilecek. Bu kültürel akıcılık, üretken yapay zekayı dünya çapındaki kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirecek.

FemTech nihayet yükselişe geçiyor

AWS olarak bayan liderliğindeki startup’larla yakın bir biçimde çalışıyoruz ve FemTech’teki (Kadın Teknolojisi) büyümeye birinci elden şahit oluyoruz. Sırf geçtiğimiz yıl, FemTech finansmanı yüzde 197 oranında artış gösterdi.

Sermayeye erişimin artması, makine tahsili üzere teknolojiler ve bayanlar için özel olarak tasarlanmış irtibatlı aygıtlar sayesinde sırf bayan bakımının algılanma biçiminde değil, birebir vakitte uygulanma biçiminde de gibisi görülmemiş bir değişimin eşiğindeyiz.

Kadınların sıhhat gereksinimlerine yönelik stigmalar ortadan kalktıkça ve kesime daha fazla fon akışı sağladıkça, FemTech şirketlerinin daha evvel göz gerisi edilen şartları ve gereksinimleri tüm güçleriyle ele aldıklarını göreceğiz.

Aynı vakitte, çevrimiçi tıbbi platformlardan faydalanan hibrit bakım modelleri, düşük maliyetli teşhis aygıtlarının varlığı ve tıp uzmanlarına isteğe bağlı erişim sayesinde bayanların sıhhat hizmetlerine erişimi kıymetli ölçüde artacak.

Kadın sıhhati için bir dönüm noktasındayız. Bilgisayar görüşü ve derin öğrenme üzere bulut teknolojileri sayesinde çok sayıda çeşitli dataya erişim, yanlış teşhisleri azaltacak ve günümüzde bayanları orantısız bir formda etkileyen ilaç yan tesirlerini en aza indirmeye yardımcı olacak.

Sonunda bayan bakımı art sıralardan sıyrılıp ön plana çıkmaya başlıyor. Kadın liderliğindeki gruplar, çok çeşitli sıhhat problemlerini çözmeye yalnızca erkeklerden oluşanlar takımlardan daha meyilli olduğundan, FemTech’in sırf bayanlara yarar sağlamakla kalmayıp, tüm sıhhat sistemini üste taşıdığını göreceğiz.

Yapay zeka asistanları, geliştiricilerin üretkenliğini yine tanımlıyor

Yapay zeka asistanları, temel kod oluşturuculardan öteye geçerek, yazılım geliştirme ömür döngüsü boyunca takviye sağlayan öğretmenlere ve yorulmak bilmeyen işbirlikçilere dönüşecek. Bu asistanlar son derece özelleştirilebilir olacak ve birey, grup yahut şirket seviyesinde kişiselleştirilebilecek.

Karmaşık sistemleri kolay bir lisanla açıklayacak, gayeye yönelik iyileştirmeler önerecek ve tekrarlayan vazifeleri üstlenerek geliştiricilerin işlerinin en fazla tesir yaratan kısımlarına odaklanmalarına imkan tanıyacaklar.

Ürün yöneticileri, ön ve art uç mühendisleri, veritabanı yöneticileri, UI/UX dizayncıları, DevOps mühendisleri ve mimarlar ortasındaki farklar bulanıklaşacak. Yapay zeka asistanları, yalnızca izole modülleri değil tüm sistemleri bağlamsal olarak anlayarak, peçete üzerine çizilmiş bir taslağı projenin iskelet koduna dönüştürmek, bir ihtiyaç dokümanından şablon oluşturmak yahut makul bir misyon için en âlâ altyapıyı önermek üzere insan yaratıcılığını destekleyen teklifler sunacak.

Önümüzdeki yıllarda, yapay zeka asistanları tüm yazılım sanayisinde bir yenilikten bir gerekliliğe dönüşecek ve böylelikle mühendislik takımları daha üretken hale gelecek, daha yüksek kaliteli sistemler geliştirecek ve yazılım yayınlama hayat döngülerini kısalacak. 

Eğitim, teknolojik inovasyonun suratına ayak uyduracak formda gelişiyor

Eğitim dünya genelinde esaslı farklılıklar gösterse de en düzgün insanları işe almak ve kendiniz için de en düzgün işi bulmak için bir üniversite diplomasının koşul olduğu yaygın olarak kabul ediliyor. Bu durum bilhassa de teknoloji alanında geçerli.

Ancak bu modelin hem bireyler hem de şirketler için geçerliliğini yitirdiğini görmeye başlıyoruz. Giderek daha fazla dal kendi çalışanlarından uzmanlaşma talep ettikçe, okulda öğretilenler ile patronların gereksinim duydukları ortasındaki uçurum genişliyor.

Yükseköğretim tek başına teknolojik değişimin suratına ayak uyduramıyor. Bu nedenle bölüm başkanları tarafından sağlanan marifet temelli eğitim programlarının daha çok ortaya çıktığını göreceğiz. Hatta Amazon, dünya çapında 21 milyon teknoloji öğrencisini teknik maharetler konusunda eğittiğini duyurdu.

Bu da kısmen Mechatronics and Robotics Apprenticeship ve AWS Cloud Institute gibi programlar sayesinde gerçekleşti. Daima öğrenmeye geçiş hem bireylere hem de şirketlere yarar sağlayacak. Lakin bunların hiçbiri klâsik diplomaların ortadan kalkacağı manasına gelmiyor.

Bu bir “ya biri ya diğeri” durumdan çok istediğiniz yolu seçebilmekle ilgili. Teknolojide bu cins akademik öğrenmenin kritik olduğu alanlar olmaya devam edecek. Fakat teknolojinin tesirinin klâsik eğitim sistemlerini geride bıraktığı birçok bölüm de olacak. İş dünyasının taleplerini karşılamaya yönelik bölüm liderliğindeki eğitim fırsatlarının artışta olduğu yeni bir devir göreceğiz. 

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/amazon-web-services-aws-2024-teknoloji-ongoruleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir