ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketi, yıllardır vatandaşlara casusluk yapıyor!

Bir soruşturmanın sonucunda ABD hükümeti ve AT&T’nin yıllardır ABD vatandaşlarını dinlediği ortaya çıkarıldı. İşte detaylar…

ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketi, yıllardır vatandaşlara casusluk yapıyor!
  • 0
  • 5
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Wired tarafından kısa mühlet evvel yayınlanan bir araştırma raporu, ABD hükümetinin telekomünikasyon devi AT&T ile işbirliği içinde yürüttüğü bâtın bir izleme programını ortaya çıkardı. Sızdırılan polis evrakları, bir Beyaz Saray notu ve ABD Senatörü Ron Wyden’ın Adalet Bakanlığı’na (DOJ) gönderdiği bir mektup, daha evvel Hemisphere olarak bilinen Veri Analytical Services (DAS) isimli zımnî bir programa işaret ediyor.

10 yılı aşkın müddettir milyonlarca ABD’li gözetleniyor!

Bu ifşaat, federal, eyalet ve mahallî kolluk kuvvetlerinin on yılı aşkın bir müddettir bu açıklanmayan teşebbüs kapsamında milyonlarca ABD vatandaşını kapsamlı bir biçimde izlediğini gösteriyor.

Uyuşturucu kaçakçılığını gaye alma kisvesi altında yönetilen DAS programı, kuşkulu hatalıların arama kayıtlarını takip etmenin ötesine geçiyor. Bu bireylerin ailelerinin, arkadaşlarının ve rastgele bir cürüm faaliyetiyle ilgisi olmayan bireylerin bağlantılarının izlenmesini de içerdiği bildiriliyor.

Abone sayısı bakımından ABD’nin en büyük telekomünikasyon operatörü olan AT&T, bu nezaretin kolaylaştırılmasında kıymetli bir rol oynuyor. Wired tarafından incelenen bir Beyaz Saray notu, programın AT&T’nin altyapısı kullanılarak yapılan aramaları kaydetmek için Başkanlık ofisinden 6 milyon doların üzerinde fon aldığını gösteriyor.

Haberde, kolluk kuvvetlerinin uyuşturucu davalarıyla ilgisi olmayan hedeflerle DAS bilgilerini talep ettiği örnekler vurgulanıyor. Daly City ve Oakland’dakiler üzere lokal polis teşkilatlarından gelen talepler, uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgisi olmayan çözülmemiş davalar için yapılmış. Dahası, sızdırılan evraklar DAS programının şüphelileri ve mağdurları tespit etmek için kullanıldığını, hatta soruşturma altındaki bireylerin yakın arkadaşlarının bile gözetlendiğini ortaya koyuyor.

AT&T, yorum için kendisine ulaşıldığında, DAS programı hakkındaki sorulara direkt karşılık vermeyi reddetti. Şirket, kolluk kuvvetlerinden gelen yasal taleplere uymakla yükümlü olduğunu savundu. Bununla birlikte, telekomünikasyon operatörlerinin kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için kapsamlı arama datalarını uzun mühlet saklamasına açıkça müsaade veren mevcut bir yasa, ABD yasasında bulunmamakta.

DAS programının finansmanı farklı başkanlık idareleri sırasında askıya alınmış ve tekrar başlatılmıştır. Birinci olarak 2013 yılında The New York Times tarafından Hemisphere programının ayrıntılarının ifşa edilmesinin akabinde Lider Obama devrinde askıya alınan finansman, Lider Trump periyodunda yine başlamış ve 2021 yılında tekrar durdurulmuştur.

Wired’ın haberi, AT&T’nin data madenciliği programının finansmanının Lider Joe Biden’ın mevcut idaresi altında tekrar başladığını ve bu tıp kapsamlı nezaret uygulamalarının zımnilik tesirleri ve yasallığı konusunda telaşları artırdığını belirtiyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/att-abd-vatandaslarina-casusluk-yapiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir