ABD Lideri Biden, “İsrail dünyada dayanağını kaybediyor” diyerek Netanyahu’nun hükümetini değiştirmesi gerektiğini vurguladı

ABD Lideri Joe Biden, İsrail’in Gazze ayrım gözetmeksizin taarruzları nedeniyle dünyanın takviyesini kaybetmeye başladığını tabir etti. Kelamlarını sürdüren Biden İsrail-Filistin probleminin uzun vadeli tahlili noktasında da Netanyahu’nun hükümetini değiştirip güçlendirmesi gerektiğini vurguladı. Mevcut hükümeti “İsrail tarihindeki en muhafazakar hükümet” kelamlarıyla tanımlayan Biden, bu idarenin İsrail-Filistin sıkıntısının tahlili için iki devletli tahlili desteklemediğini lisana getirdi.

ABD Lideri Biden, “İsrail dünyada dayanağını kaybediyor” diyerek Netanyahu’nun hükümetini değiştirmesi gerektiğini vurguladı
  • 0
  • 3
  • 13 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

ABD Lideri Joe Biden, İsrail‘in Gazze‘de ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü bombalamalar sebebiyle dünyanın takviyesini kaybetmeye başladığını ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun uzun vadeli bir tahlil için hükümetini değiştirmesi gerektiğini söyledi.

“İSRAİL, DÜNYANIN DAYANAĞINI KAYBEDİYOR”

Biden, Washington’da kameralara kapalı olarak düzenlenen bir bağış etkinliğinde, İsrail’in Gazze‘ye yönelik taarruzlarını ve Netanyahu hükümetinin geleceğini kıymetlendirdi. Beyaz Saray muhabirlerinin paylaştığı notlara nazaran Biden, Gazze‘de ayrım gözetmeksizin yaptığı hücumlardan ötürü İsrail’in dünyanın takviyesini kaybetmeye başladığını kaydetti.

“NETANYAHU, HÜKÜMETİNİ DEĞİŞTİRMELİ”

Netanyahu hükümetini “İsrail tarihindeki en muhafazakar hükümet” kelamlarıyla tanımlayan Biden, bu idarenin İsrail-Filistin probleminin tahlili için iki devletli tahlili de desteklemediğini lisana getirdi. Biden, İsrail-Filistin meselesinin uzun vadeli tahlili noktasında da Netanyahu’nun hükümetini değiştirip güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

ABD VE İSRAİL GÖRÜŞ AYRILIĞINDA

Sabah saatlerinde Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yapan Biden, İsrail’in Gazze‘de sivillerin gaye alınmaması konusunda daha hassas olması gerektiğini lisana getirmiş, Netanyahu ise Gazze‘deki işgal operasyonları tamamlandıktan sonra bölgenin nasıl bir statü alacağı konusuna değinerek, bu mevzuda ABD idaresiyle görüş ayrılıkları olduğunu belirtmişti.

İSRAİL’İN GAZZE İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal kıymetlerine yönelik daima ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı hücum düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı

İsrail’de 7 Ekim’deki hücumlarda 416’sı asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna nazaran, Gazze Şeridi’ne düzenlenen kara hücumlarında 89, Lübnan hududunda ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

GAZZE’DE CAN KAYBI 18 BİNİ GEÇTİ

Gazze’deki hükümete nazaran, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail hücumlarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 18 bin 205’ye yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin akınlarında 265 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında kimi hastaneleri bastı. Ataklarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik taarruzlarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile hudutta girdiği çatışmalarda ise 93 Hizbullah mensubu öldü.

ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas ortasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ait uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas ortasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir özgür bırakıldı.

İsrail ordusu, 1 Aralık’ta “insani ara”nın bitmesinin çabucak akabinde Gazze Şeridi’ne yönelik ataklarına yine başladı.

Kaynak: AA / Şimdiki

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/abd-baskani-biden-israil-in-gazze-deki-bombalamalari-elestirdi-16621952-haberi/

#radyo #haber #radyonabizcomtr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir