AB, bir birincisi yaptı! Yapay zeka yasası yolda

AB Parlamentosu yapay zeka yasası için anlaştı. Getirdiği kuralar ile ilgili açıklama yayınladı. İşte ayrıntılar…

AB, bir birincisi yaptı! Yapay zeka yasası yolda
 • 0
 • 0
 • 11 Aralık 2023
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Avrupa Birliği, üç gün süren görüşmelerinin akabinde bu gece yapay zekanın getireceği risklerin önüne geçmek için muahedeye vardı. AB yapay zeka yasası ile Avrupa ülkelerinde kullanılacak sistemlerin inançlı olması, temel haklara ve pahalara hürmet göstermesi gerekecek. Ayrıntılar haberimizde…

AB yapay zeka yasası ile gelecek kurallar

Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından bugün yeni bir basın açıklaması yayınlandı. Burada varılan mutabakatın unsurları açıklandı. Buna nazaran, Avrupa Birliği’nde yapay zekanın aşağıdaki emellerle kullanılmasına büsbütün yasak getirildi.

 • Hassas özellikleri kullanan biyometrik sınıflandırma sistemleri (örneğin politik, dini, felsefi inançlar, ırk)
 • Yüz tanıma veritabanları oluşturmak için internetten yahut güvenlik. Kamera imajlarından yüz imajlarının kullanılması
 • İşyerinde ve eğitim kurumlarında his tanıma; toplumsal davranışa yahut şahsî özelliklere dayalı toplumsal puanlar
 • İnsanların (yaşları, engellilikleri, toplumsal yahut ekonomik durumları nedeniyle) zayıf noktalarından faydalanması.

Avrupa Parlamentosu, öbür yapay zeka kurallarının yanı sıra sigorta ve bankacılık bölümlerine de uygulanabilecek zarurî temel kurallar getiriyor. Parlamento, seçim sonuçlarını ve seçmen davranışını etkilemek için kullanılan yapay zeka sistemlerinin de yüksek riskli olarak sınıflandırıldığını belirtti.

Bu sayede vatandaşlar rastgele bir durumda yahut problemle karşılaştığında ilgili yapay zekayı geliştiren yahut yürütmesinden sorumlu şirketlerinden açıklama talep edebilecek. Yapay zeka yasası cezaları, ihlale ve şirketin büyüklüğüne bağlı olarak 35 milyon euro yahut 7,5 milyon euro düzeyine kadar global cirosunun yüzde 1,5’i ile yüzde 7’si ortasında değişen para cezalarına yol açacak.

Bugün üzerinde muahedeye varılan yasa, kabul edilmesinden sonra evreli olarak yürürlüğe girecek. Yasak kullanım durumlarına ait kuralların yürürlüğe girmesine altı ay müddet tanınıyor. Şeffaflık ve idare gereklilikleri için 12 ay, öteki tüm ihtiyaçlar için de 24 ay müddet tanınacak. Lakin Avrupa Birliği’nin yapay zeka yasasının uygulaması 2026 yılını bulabilir.

İspanya’nın dijital ve yapay zeka mevzularından sorumlu dışişleri bakanı Carme Artigas, ağır halde tartışılan evraka ait muahedeyi tarihin en büyük kilometre taşı olarak kıymetlendirdi. Avrupa’da dijital bilginin kullanımını hem AB hem de dünya için önerdi.

Siyasi muahedeyi onaylamak için gece yarısından sonra düzenlediği basın toplantısında da şunları söyledi: “Yapay zekaya yönelik dünyadaki birinci uluslar ortası düzenlemeyi başardık. Çok gurur duyuyoruz.”

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/ab-avrupa-birligi-yapay-zeka-yasasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir