28 Kasım okullar tatil mi? 2023 yarın okul var mı, yok mu?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 27 vilayet için fırtına ve kuvvetli yağış ikazında bulundu. Hatay için turuncu kodlu ihtar yayınlanırken Adana, Düzce, Erzurum ve Trabzon’un da dahil olduğu 26 vilayet için de sarı kodlu ihtar yapıldı. Arama motorlarında ise 28 Kasım okullar tatil mi? 2023 yarın okul var mı, yok mu? soruları aratılıyor.

28 Kasım okullar tatil mi? 2023 yarın okul var mı, yok mu?
  • 0
  • 4
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Hafta sonu soğuk ve yağışlı hava tesiri altına giren ülkemizde, dün de fırtına hayatı felç etti. Birçok kentte çatılar ve ağaçlar uçtu, ulaşımda seferler iptal edildi. Meteoroloji bugün de 27 kent için sarı ve turuncu kodlu ihtar yayınladı. Öğrencilerin gündeminde ise 28 Kasım okullar tatil mi? 2023 yarın okul var mı, yok mu? soruları yer aldı.

28 KASIM OKULLAR TATİL Mİ?

27 Kasım günü olumsuz hava koşulları nedeniyle Erzurum’un 3 ilçesinde, İskenderun ve Zonguldak’ta okullar 1 gün tatil edildi. 28 Kasım günü için rastgele bir duyuru şimdi yapılmadı.

Bir müddettir soğuk havaların tesiri altında olan Erzurum’da dün akşam saatleri yağmur ve fırtına tesirli oldu. Kimi semtlerde binaların çatıları uçarken birkaç ağaç da devrildi. Bir otobüs durağı ve çöp konteynerleri sürüklendi. Büyükşehir belediyesine bağlı itfaiye takımları, devrilen ağaçları kaldırdı. Fırtına ve yağmur sabaha karşı yerini tipi biçimindeki kara bıraktı. Sabah saatlerinde işe gidenler ve okul yolundaki öğrenciler güç anlar yaşadı. Ağır kar yağışı nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası da yaşandı. Büyükşehir Belediye grupları yollarda tuzlama çalışması yaptı. Erzurum’da kar yağışı nedeniyle merkez Palandöken, Yakutiye ve Aziziye ilçelerinde bugün okullar tatil edildi. Kentte tesirli olan ağır kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Erzurum Valiliği, 3 merkez ilçe olan Palandöken, Aziziye ve Yakutiye ilçelerindeki birinci ve ortaokul ile özel eğitim kurumlarında eğitime bugün orta verildiğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülkemizin kuzey, iç ve doğu kısımlarında devam edecek yağışların Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu ile Batman ve Siirt etraflarında kuvvetli, Trabzon, Rize ve Artvin etraflarında yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığının kuzey, iç ve doğu bölümlerde hissedilir derecede (6 ila 12 derece) azalacağı, güney ve batı kesitlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı varsayım ediliyor. Rüzgarın çoklukla güneyli, vakitle iç ve batı bölümlerde batı ve kuzeybatı taraflardan, hafif orta sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun batı ve kuzeydoğusunda kuvvetli ve vakit zaman kısa periyodik fırtına (40-70 km/saat ataklı 80-100 km/saat) halinde bekleniyor.

Yağışların; Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu ile Batman ve Siirt etraflarında kuvvetli, Trabzon, Rize ve Artvin etraflarında yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu bölümlerde görülecek yağışların yüksek ve dağlık kısımlarda karla karışık yağmur ve kar halinde olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların oluşturacağı olumsuz kurallara karşı sel, su baskını, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Rüzgarın güneyli istikametlerden Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun batı ve kuzeydoğusunda kuvvetli ve vakit zaman kısa vadeli fırtına (40-70 km/saat ataklı 80-100 km/saat) halinde esmesi beklendiğinden mümkün çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Haberler.com

https://www.haberler.com/haberler/28-kasim-okullar-tatil-mi-2023-yarin-okul-var-mi-16571737-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir