Yerli pil üreticisi artık de Orta Doğu yolunda! Birinci ihracat yapıldı

Aspilsan, Avrupa’dan sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne lityum iyon pil ihracatı gerçekleştirdi. 250 bin adet pil sevk edildi.

Yerli pil üreticisi artık de Orta Doğu yolunda! Birinci ihracat yapıldı
  • 0
  • 3
  • 1 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -


Türkiye’nin yerli lityum iyon pil üreticisi ASPİLSAN, dünya çapında ihracat yapmaya devam ediyor. Halihazırda Avrupa’ya lityum iyon pil sevkiyatı yapan şirket, son olarak Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaştı. Buna nazaran Orta Doğu ülkesine 250 bin pil ihracatı tamamlandı.

ASPİLSAN’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne 250 bin lityum iyon pil

Aspilsan, Avrupa pazarındaki ihracatlarının yanı sıra yeni bir ülkeye daha açıldı. Şirketten yapılan bilgilendirmeye nazaran, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 250 bin adet lityum iyon silindirik pil ihracı yapıldı. INR18650A28 pilinin birçok tüketici elektroniği eserinde kullanılabildiği biliniyor.

İlk olarak 1981 yılında kurulan Aspilsan yerlilik oranı en yüksek şirketler ortasında bulunuyor. Hatta paylarının de yüzde 98’lik bir kısmı Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının elinde bulunuyor. Aslında geçtiğimiz devirde de TSK’nın muhtaçlığına nazaran özel pil ve bataryalar üretiyordu.

Şirket, tüm dünya için değerli bir pozisyonda bulunmayı hedefliyor. Bu doğrultuda 1.5 milyar TL’lik yatırım ile Avrupa’nın birinci silindirik lityum iyon pil tesisi (aynı vakitte dünyanın en büyükleri arasında) kuruldu.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne sevkiyatla birlikte, ortaklarını daha da genişletmiş oldu. Avrupa’da devam eden ihracat muvaffakiyetinin yanı sıra Orta Doğu’da da değerli bir pazara erişmiş oldu. Şirketin Orta Doğu’ya açılması, bölge ülkelerine yayılabileceği manasına da geliyor.

Lityum iyon piller, elektrikli arabaların ve güneş gücü santrallerinin temel bileşenlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/aspilsan-bae-yerli-lityum-iyon-pil-ihracati

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir