Yasaklar AMD’ye yaradı! Bu ekran kartı kara borsaya düştü

AMD RX 7900 XTX ve XT, Çin’de beklenmedik satış başarısına ulaştı. Nvidia RX 4090’ın yasaklanması, AMD’nin stoklarını tüketti.

Yasaklar AMD’ye yaradı! Bu ekran kartı kara borsaya düştü
  • 0
  • 2
  • 1 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

ABD ve Çin ortasındaki ekonomik savaş, ekran kartı dünyasını etkilemeye devam ediyor. Nvidia’nın RTX 4090 üzere birtakım üst seviye modellerinin Çin’e satışı yasaklanırken, AMD tarafında büyümeler görülüyor. Çinli kullanıcılar, AMD’nin üst seviye ekran kartlarına yasak gelmeden evvel 7900 serisine akın etti.

AMD, RX 7900 XTX ve XT’nin talebine yetişemiyor

AMD’nin RX 7900 XTX ve XT üzere birtakım modelleri Çin’de stokları tüketti. AMD için rastgele bir ithalat kısıtlaması bulunmuyorken, dal çalışanları yaşanabilecek makûs senaryolara karşı hazırlık yapıyor. Lakin Dell üzere şirketlerin, AMD Radeon ekran kartlarını Çin’e taşımada sıkıntılar yaşadığı bildiriliyor.

Bir müddet evvel ABD, Nvidia’nın Çin’e yönelik ithalatına kısıtlamalar getirdi. RX 4090 başta olmak üzere yapay zeka için kullanılan A800 ve H800 çiplerinin satışı yasaklandı. Kullanıcılar ise bu duruma karşılık olarak AMD’nin 7900 serisi kartlarına yöneldi.

AMD’nin üretim kapasitesi, Çin’deki bu paniğe ayak uydurmakta zorlandı. Kaynakların belirttiğine nazaran, mahallî ortaklara yapılan tedariklerde artış sağlanamadı. Bu da, rastgele bir kısıtlama olmamasına karşın, kullanıcıların RX 7900 XTX ve XT modellerini bulamamasına yol açtı.

7900 serisine yönelik yüksek talep, Çin’de stokları tüketmiş durumda. Bunun 2024’ün birinci çeyreğine kadar devam etmesi ve AMD’nin üretimleri artırması bekleniyor. Lakin ABD’nin AMD için de bir kısıtlama uygulayabileceğini unutmamak lazım.

AMD talepten yararlanmak için kısa vadede ithalatı artıracak. Bu durumun ise başka pazarlardaki stokları etkileyebileceği düşünülüyor. RX 7900 XTX ve XT kartların geleceği nasıl olacak, vakitle göreceğiz.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/amd-rx-7900-xtx-xt-cin-satislari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir