Twitch, bir ülkeden çekiliyor!

Dünyanın en büyük canlı yayın platformu Twitch, Asya’lı ülkeden çekileceğini duyurdu. İşte nedeni ve detayları…

Twitch, bir ülkeden çekiliyor!
  • 0
  • 2
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Dünyanın en büyük dijital canlı yayın platformu Twitch, kullanıcı sayısını daima olarak artırıyorken, kısa müddet evvel aldığı bir kararla bu sayıyı düşürecek üzere görünüyor. O denli ki şirket, Güney Kore‘den çekilme kararı aldı. İşte ayrıntılar…

Twitch, Güney Kore’den çekiliyor!

Twitch Blog üzerinden CEO Dan Clancy tarafından duyurulan bu karar, ülkenin yüksek maliyetleri sebebiyle Güney Kore’den çekilme planlarını içeriyor. Bu açıklama, toplumsal medyada tartışma konusu oldu.

CEO tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Twitch, Güney Kore’de maliyetlerin çok yüksek olması sebebiyle hizmet vermekte zorlanıyor. Şirket, bu kararı almadan evvel birinci olarak maliyetleri azaltma yoluna gitti. Bu kapsamda yayın kalitesi en yüksek 720p olacak halde sonlandırıldı.

Twitch, maliyetleri azaltmaya yönelik adımlar atmış olsa da bu gayretler yetersiz kaldı. Bilhassa Güney Kore’de ağ hizmetleri için ödenen fiyatlar, başka birçok ülkeden kat kat daha yüksek düzeyde. Bu da hizmet vermeyi epey güç hale getiriyor.

Zarar etmesine karşın bir mühlet daha hizmeti sürdüren Twitch, en sonunda Güney Kore‘de daha fazla hizmet sunmanın sürdürülebilir bir yolu olmadığını açıkladı. Bu kapsamda şirket, 27 Şubat 2024 tarihi itibariyle artık hizmet vermeyecek.

Güney Kore’deki yayıncılar artık ne yapacak?

Twitch, Güney Kore‘deki yayıncılara yeni bir platforma geçiş yapmaları konusunda yardımcı olacağını açıkladı. Bu kapsamda birtakım şirketler ile irtibatta olduklarını ve görüşmeler sona erince yayıncıların haberdar edileceği belirtildi.

Twitch CEO’sunun ilgili açıklaması şu biçimde;

“Kore’deki Twitch hizmetlerimizi 27 Şubat 2024 tarihinde sonlandırmak üzere güç bir karar aldığımızı bu sabah Kore’deki topluluğumuzla üzülerek paylaştım. Bunun son derece hayal kırıklığı yaratan bir haber olduğunu anlıyoruz.

Dolayısıyla size bu sıkıntı kararı alma sebebimizi ve bu karardan etkilenen üyelerimizi nasıl desteklemeyi planladığımızı açıklamak istiyoruz. Esasen Twitch’in Kore’de faaliyet göstermesi çok derecede maliyetli ve Kore’deki hizmetlerimizi sürdürmenin yolunu bulabilmek hedefiyle bu maliyetleri azaltmak için büyük gayret gösterdik.

Önce kaynak kalitesi için eşler ortası (peer-to-peer) modelini denedik. Akabinde kaynak kalitesini en yüksek 720p olacak biçimde sınırladık. Bu gayretlerimiz sonucunda maliyetleri düşürmemize karşın Kore’deki ağ fiyatlarımız hala birçok ülkedekinden 10 kat daha yüksek. Twitch, Kore’deki faaliyetlerini yürütürken yüksek bir ziyana uğruyor ve ne yazık ki hizmetlerimizi bu ülkede sunmanın daha sürdürülebilir bir yolu yok…”

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/twitch-guney-kore-cekiliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir