Telefon numarasını paylaşmak istemeyenlere! WhatsApp, yeni bir özelliği test ediyor

WhatsApp, yıllardır beklenen kullanıcı ismi ile irtibat kurabilme özelliğini nihayet getiriyor. İşte yeniliğin ayrıntıları…

Telefon numarasını paylaşmak istemeyenlere! WhatsApp, yeni bir özelliği test ediyor
  • 0
  • 0
  • 4 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Meta’nın sahibi olduğu dünyanın en büyük anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, kıymetli bir yenilik daha alıyor. O denli ki uygulama, öteki toplumsal medya platformlarında olduğu üzere kullanıcı ismi sistemini kullanmaya başlayacak. İşte bilmeniz gerekenler…

WhatsApp’ta kullanıcı ismi devri başlıyor! Nasıl çalışacak?

Günümüzde toplumsal medya platformlarının büyük çoğunluğu kullanıcı ismi sistemini kullanıyor. Böylece kullanıcılar, birbirini daha kolay bir formda bulabiliyor. WhatsApp’ta ise bunun bilakis yalnızca telefon numarası ile bağlantı kurulabiliyordu. Ancak bu durum artık değişiyor.

WhatsApp, uzun bir müddettir beklenen kullanıcı ismi sistemini sunmaya hazırlanıyor. O denli ki son beta güncellemesiyle Android kullanıcıları artık kendi kullanıcı isimlerini belirleyebiliyor ve arama çubuğu üzerinden öbür kullanıcıları kullanıcı isimlerine nazaran arayabiliyor.

Bu yenilik, telefon numarası paylaşmaktan çekinen kullanıcıların kullanıcı isimleriyle irtibat kurmasını sağlayacak, böylece saklılığı artıracak. Fakat bu durum, kullanıcı isimlerinin varsayım edilerek bireylerin rahatsız edilebileceği bir sorunu da beraberinde getirebilir.

Neyse ki WhatsApp, kullanıcılara kullanıcı ismi seçmeyi zarurî kılmayacak. İsteyenler yalnızca telefon numarasıyla irtibat kurmaya devam edebilecek. Bu, kullanıcılara özgürlük sağlayacakken, rahatsız edilme problemine karşı bir tahlil de olabilir.

Şu anda test kademesinde olan bu yeniliğin herkese ne vakit sunulacağı bilinmiyor. Kestirimler, önümüzdeki ayları işaret ediyor. Sonuç olarak şu anda beklemekten öbür yapacak bir şey yok üzere görünüyor.

Mesajları şifreleme özelliği de yolda

WhatsApp, geçtiğimiz aylarda parmak izi tarayıcısı ve yüz tarama ile açılabilen sohbet kilidi özelliğini kullanıma sundu. Böylece kullanıcının telefonu bir oburunun eline geçtiğinde kıymetli iletilere erişimin engellenmesi amaçlandı. Artık ise kilidi açma seçenekleri ortasına şifre de dahil oluyor. Birtakım ülkelerde kullanılabilen özellik, belirlediğiniz özel bir şifre ile istediğiniz sohbetleri kilitleyebilmenizi mümkün kılıyor. Kilit için belirleyeceğiniz saklı kod ise harften, sayıdan, özel karakterden ve sınırdan emojiden oluşabilir.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? WhatsApp’ın bu yeniliğini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/whatsapp-kullanici-adi-test-ediliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir