Tekirdağ’da Ayakkabı Ustaları Çırak Bulamıyor

Tekirdağ’da ayakkabı tamir mesleği icra eden ustalar, çırak bulamamaktan ve mesleğin önemsenmemesinden şikayetçi. Evvelce futbolcu üzere İstanbul’a transfer olan ustalar, artık çocuklarına bile bu mesleği öneremiyor.

Tekirdağ’da Ayakkabı Ustaları Çırak Bulamıyor
  • 0
  • 1
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Tekirdağ

Bir devir parlak meslekler ortasında sayılan, hatta etraf vilayetlerden İstanbul’a bu mesleği yapmaları ve gereksinimi karşılamaları için futbolcu üzere transfer edilen ayakkabı ustaları artık bir elin parmaklarının sayısını geçemeyecek durumda. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bu mesleği icra ederek ailelerini geçindiren ayakkabı ustaları, çırak bulamayışlarından ve bu mesleğin eskisi üzere önemsenmediğinden yakındı. Ustalar, bu ülkenin tabip, mühendis üzere ayakkabı ustasına da gereksinimi olduğunu tabir ederek, bu mesleği kendi çocuklarına bile yaptıramadıklarını belirtti.

Futbolcu üzere transfer oluyorlardı

1976’dan beridir ayakkabı tamir mesleğini icra eden 63 yaşındaki Rasim Erim, “Tekirdağlılar Türkiye çapında buradan 28-30 kişi toplanırdık İstanbul’a çalışmaya giderdik. Futbolcu üzere bizi transfer yaparlardı. Hiçbir meslekte çırak yok artık. Herkes okuyor, memur olmaya çalışıyor. Çok yoruldum artık. Kendimi düzgün hissetmiyorum. Mesleği öneriyorum lakin ustanın çocuğu bile burada çalışmaya gelmiyor. Hiçbir meslekte artık çırak yok. Benim müzisyenliğim de var. İstanbul’da gece sahneye çıkardım. Gündüzde kunduracılık yapardım. Şu son vakitlerde 4,5 kunduracı arkadaşımız öldü gitti. Şu meslek en büyük zanaattır. Gidin okullara bakın bu mesleği okullarda yapan var mı” dedi.

“Oğlum dahi gelmiyor”

40 yıldır ayakkabı tamir mesleğini icra eden Tolga Atmacalar ise “Ayakkabıların içerisinde gömülmüş vaziyetteyiz. Vatandaşın ekonomik durumu bozuk olduğu için herkes tamir yaptırmaya çalışıyor. Lakin tamiri yapacak ustada kalmadı artık. Bizde ayakkabıların içerisinde boğuşup duruyoruz. Çırak yok artık. Çırak en son 10 sene önceydi. 10 sene öncesinden sonra artık çırak mırak yok. Benim kendi oğlum dahi gelmiyor artık. Herkes okuyup memur olmaya çalışıyor. Belediyeye kapak atmaya çalışıyor. Çok çalışmadan para kazanayım, hafta sonu tatil yapayımı düşünüyor” dedi.

“Ülkenin mühendise, doktora da, ayakkabıcıya ve sanatkara da muhtaçlığı var”

Usta Atmacalar, ‘Sen bu mesleği kendi çocuğuna öneriyor musun’ sorusuna ise “Eğer güzel bir meslek okumayacaksa, olağan bir üniversiteyi bitirmenin hiçbir manası yok. Her tarafta üniversite var. Fakat bu ülkenin mühendise, doktora da, ayakkabıcıya ve sanatkara da muhtaçlığı var. Belirli bir düzeyin üzerinde olan insan okusun. Lakin okuyamayan daha ilkokul biter bitmez, bir mesleğe atılmak zorunda. Yoksa ekonomi çöker esasen. Herkese maaş, herkese maaş kime yetecek” dedi.

“Zengin olmazsın tahminen ancak kimseye de muhtaç olmazsın”

Mesleğin en genç ustalarından 30 yaşındaki Zekayi Zeytin ise “12 yaşımdan beridir bu meslekteyim. Öbür meslekler de yaptım. İnşallah bu mesleği devam ettirmek istiyorum. Bu meslek ile aile geçindirilir. Varlıklı olmazsın tahminen fakat kimseye muhtaç olmazsın” diye konuştu. – TEKİRDAĞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî

Haberler.com

https://www.haberler.com/yerel/tekirdag-da-ayakkabi-ustalari-cirak-bulamiyor-16610633-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir