SpaceX’in rakibi ULA, Vulcan Roketi’nin lansmanını erteledi!

SpaceX ile rekabet ederken zorlanan havacılık ve uzay şirketi ULA, kıymetli projelere imza atacağı Vulcan Roketi için tarih verdi.

SpaceX’in rakibi ULA, Vulcan Roketi’nin lansmanını erteledi!
  • 0
  • 0
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

United Launch Alliance (ULA) Locheed Martin ve Boeing paydaşlığı sayesinde kurulan bir havacılık ve uzay şirketidir. Çiçeği burnunda şirket 1 Aralık 2006 tarihinde kuruldu. En büyük müşterileri ortasında NASA ve ABD Savunma Bakanlığı yer alıyor. ULA’nın Atlas V, Delta II ve Delta IV olmak üzere 3 roketi vardı. Akabinde Vulcan Roketi için hazırlıklara başladı. Colorado merkezli lansman şirketi, 2023’ü sırf üç lansmanla sonlandıracak. Lakin uzun vakittir beklenen Vulcan Roketi’nin lansman tarihini erteledi. İşte detaylar…

Havacılık ve Uzay Şirketi ULA, Vulcan Roketi için 2024 yılına tarih verdi!

United Launch Alliance ULA, yeni jenerasyon Vulcan Roketi’nin birinci çıkışının 2023’te olmasını planlıyordu. Lakin işler umduğu üzere gitmedi. Ne yazık ki ULA şefi, yer sistemi meselelerinin akabinde Vulcan roketinin 2024’e kayacağını söyledi.

Lansman şirketinin genel müdürü Tory Bruno, gecikmeyi pazar günü X eski eski ismiyle Twitter hesabında duyurdu. United Launch Alliance, ULA bu değerli uçuşu aralık ayına tarih vermişti. Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan kaldırma güçlendiricinin birinci uçuşunu gerçekleştirmek için çalışıyordu.

Bruno, “Araç uygun performans gösterdi. Yer sisteminde birkaç (rutin) sorun vardı. Artık ise düzeltiliyor. Vakit çizelgesini uzun tuttuk. Bu yüzden tam olarak bitiremedik. Birinci uçuşumuzdan evvel TAM bir WDR istiyorum. Bu nedenle Noel arifesi büyük ihtimalle çıkacak.” dedi. Akabinde 8 Ocak 2024 tarihini işaret etti.

Peregrine, roketin birincil yüküdür. Bu birincil yükü Astrobotic inşa etti. Ayrıyeten Peregrine, NASA ve Ay’daki öteki yükler için bilimsel deneyler sunmayı amaçlayan bir aya iniş aracıdır. Ay’a ulaşmak ve ülkü aydınlatma şartlarında iniş yapmayı denemek için özel fırlatma pencereleri vardır.

Bruno’nun yorumunda yer alan bilgilere nazaran, ULA’nın teknik takımı, Vulcan’a yakıt sağlamak için yer sistemlerini düzeltmeye yönelik çalışma yapacak. Mühendislerin çözmesi gereken birinci etap birinci basamak itici gaz sıkıntısıdır. United Launch Alliance’ın daha evvel üzerinde çalışmadığı metandır. öbür bir yakıt ikmali yapılmasını engelleyecek kadar uzun sürecek üzere görünüyor. Bu nedenle, bir sonraki fırlatma teşebbüsü muhtemelen 8 Ocak’tan evvel gerçekleşmeyecek.

Bruno’nun şirketi 2023’te sadece üç roket fırlatırken, SpaceX bu takvim yılı içinde birkaç defa üç günde üç roket fırlattı. SpaceX’in yılı toplam 95 ila 100 fırlatmayla tamamlaması bekleniyor. Daha düşük maliyetli ve birebir derecede sağlam Falcon roketleri sayesinde SpaceX, ticari ve hükümet fırlatma işlerini United Launch Alliance’tan uzaklaştırdı. 

United Launch Alliance, SpaceX ile rekabet etmekte zorlanıyor. Buna karşın SpaceX son on yılda istikrarlı bir biçimde yükseldi. Fakat Vulcan Roketi ULA için bir milat olacak.  Düzenli olarak uçmaya başladığında Vulcan’a çok fazla talep olacak.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/uzay-sirketi-ula-vulcan-roketi-icin-2024-yilina-tarih-verdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir