Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’den Türkiye’ye 68 hastanın daha nakli yapıldı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’den Türkiye’ye 68 hastanın daha naklinin yapıldığını belirtti. Nakledilen hastalar ortasında bebek, çocuk, erişkin ve kanser hastaları bulunuyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’den Türkiye’ye 68 hastanın daha nakli yapıldı
  • 0
  • 3
  • 13 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’den Türkiye’ye 68 hastanın daha naklinin yapıldığını belirterek, “37’si bebek ve çocuk, 31 kişi ise erişkin hasta kümesi. 4’ü kanser hastası. Başkaları ise yüklü travma, ortopedi ve yaralanma kümesi olan hastalar.” dedi. Etimesgut Havalimanı’nda Gazzelileri karşılayan Bakan Koca, akınlarda yaralanan ve müdahale edilemezse bacakları kesilme tehlikesiyle karşı karşıya olan Rital isimli kız çocuğunun da kafilede olduğunu söyledi. Bakan Koca, ayrıyeten Rital ile olan buluşma anlarını toplumsal medya hesabından paylaştı.

Bakan Koca, Ulusal Savunma Bakanlığına ilişkin uçakla Mısır’ın El Ariş Havalimanı’ndan alınarak tedavi için Türkiye’ye getirilen Gazzeli 68 hasta ve 61 refakatçiyi Etimesgut Havalimanı’nda karşıladı. Sıhhat görevlileriyle görüşen, çoğunluğu çocuklardan oluşan hastalarla yakından ilgilenen ve sohbet eden Koca, hastalara ambulanslara alınma sürecinde de eşlik etti.

BACAKLARINDAN YARALANAN MİNİK RİTAL DE TÜRKİYE’DE

Bakan Koca, bugün getirilen hastalar içerisinde, İsrail’in hava ataklarında yaralanan ve müdahale edilemezse bacakları kesilme tehlikesiyle karşı karşıya olan, toplumsal medyadaki imgeleriyle tanınan Rital isimli kız çocuğunun kafilede olduğunu söyleyerek, “Bugün gelen hastalar içerisinde Rital ismindeki yavrumuz da var. Her iki bacağının kesilme durumu kelam konusu olan, açık yara ve doku kaybı olan bir yavrumuz. Rital ismindeki hastamızı da yakın takip ediyor olacağız.” sözlerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca ayrıyeten Rital ile olan buluşma anlarını, “İsrail hücumları sırasında yaralanan, ‘Bacaklarımı hissedemiyorum’ kelamıyla sesini dünyaya duyurmaya çalışan 9 yaşındaki Rital Ashour, tedavisi için Türkiye’de.” notuyla toplumsal medya hesabından paylaştı.

HASTALARDAN 37’Sİ BEBEK

Etimesgut Havalimanı’nda açıklama yapan Bakan Koca, toplam 68 hastanın getirildiğini belirterek, “Nakli yapılan 68 hastamızdan 37’si bebek ve çocuk, 31 kişi ise erişkin hasta kümesi. Toplam 68 hastanın 4’ü kanser hastası. Başkaları ise yüklü travma, ortopedi ve yaralanma kümesi olan hastalar.” bilgisini paylaştı.

Hastaların Etlik ve Bilkent Şehir Hastanelerine nakledileceğini aktaran Koca, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar nakledilen 114 hastamız vardı, gelen 68 hastayla birlikte 182 hastamız oldu. Refakatçilerle birlikte toplam 359 kişi getirilmiş oldu. Getirilenlerden bugüne kadar 2 hastamızı kaybettik. Şu an 6 hastamız ağır bakımda. Ağır bakımda olan 2 hastamızın ise durumları önemli, entübe durumdalar. Bir hastamız göğüs kanseri, bir hastamız ise mide kanseri teşhisiyle takip ediliyor. Biri 63, biri 70 yaşında.”

TÜRKİYE BÖLGEDE SAHRA HASTANESİ KURACAK

Bakan Koca, sahra hastaneleri kurulumuyla ilgili son duruma ait soru üzerine, bu mevzuda daha evvel üç bölgenin incelendiğini fakat uygun bulunmadığını anımsattı.

Koca, “Dördüncü bölge olarak, Refah Hudut Kapısı’na daha yakın olan yeri uygun bulduk. Hem Mısır hem İsrail ile olan bağlantımızda, onlarca da uygun görüldü. Erken periyotta sahra hastanesinin suram hazırlıkları yapılmaya başlandı.” sözlerini kullandı.

“BUNDAN SONRAKİ DEVİRDE DAHA FAZLA HASTA GELEBİLİR”

Gazzeli hastalarla ilgili bugün 5. tahliyenin yapıldığı anımsatılarak, bundan sonraki nakil süreci sorulan Koca, şunları kaydetti: “Muhtemelen hafta başı, pazartesi yahut salı benzeri biçimde bir hasta nakli kelam konusu olacak. Bilhassa Gazze’de sıhhat hizmetlerinin her geçen gün verilemediği bir periyoda girmiş durumdayız. O nedenle bundan sonraki periyotta hastaların nakli daha fazla olabilir. Çalışmalarını üçlü uyum grubumuz yapıyor. Yani İsrail, Mısır ve Türkiye’nin birlikte oluşturduğu uyum grubu bu transfer hazırlıklarını ağır bir formda devam ediyor.”

Kaynak: AA / Yeni

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/saglik-bakani-fahrettin-koca-gazze-den-turkiye-ye-68-hastanin-daha-nakli-yapildi-16621850-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir