DJ olmak istiyorum diyenler için SAM BroadCaster hakkında bilgileri aktarmaya devam ediyoruz. İlerleyen bölümlerde de SAM BroadCaster’i tanımak adına, SAM BroadCaster şarkı çalmıyor sorununuzu gidermeye çalışacağız. Artık pek çoğunuz biliyorsunuz ki, SAM BroadCaster’de şarkılar Queue’den alınarak sıra ile yayına aktarılıyor. Ve bununla birlikte pek çok DJ olmak istiyorum diyen arkadaşımız, vermiş olduğumuz SAM ayarlarına bakarak SAM kullanmayı rahat bir şekilde öğrenebiliyor. Ancak bazı durumlarda, Queue’de bulunan şarkıların karşısında ??? şeklinde bir belirsizlik çıkıyor. Söz konusu bu belirsizlik, şarkının süresinin bilinmediğini gösteriyor. Bu gibi bir durumda pek çok arkadaşımız ne yapması gerektiğini bilemiyor. O nedenle hemen SAM BroadCaster şarkı çalmıyor diyenler için sorunun nedenlerini ve çözümlerini anlatalım.

SAM BroadCaster Şarkı Çalmıyor

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, Queue’den almış olduğu şarkıları yayına aktaran SAM BroadCaster, eğer şarkının karşısında bulunan süre yerinde ??? varsa, o şarkıyı çalmaz. Eğer SAM’iniz Auto DJ’de de ayarlı ise ve arka arkaya 20 tane şarkıyı çalmazsa, sizi yayından da düşürür. Ve şarkı aramayı durdurur. 20 şarkıyı bulamadığını belirten bir hata mesajı da verir ve çalışmayı durdurur. Ancak tüm bu durumların hiç biri SAM BroadCaster’in kapanmasına neden olmaz. Hemen eliniz ayağınıza dolaşmasın. Bu sorunların çözümleri çok kolaydır.

Diyelim ki DJ olmak istiyorum dediğiniz noktada, bir anda kendinizi DJ’lik koltuğunda otururken buldunuz. Dinleyici istekleri alıyorsunuz. Elinizde olmayan şarkıları indiriyorsunuz. İndirdiğiniz şarkıları sürükle bırak yöntemi ile ya da Queue’de + butonuna tıklayarak Queue’ye aldınız. Ama karşısında ??? var. O şarkının SAM BroadCaster tarafından çalınmasını bekleyip de, çalmayınca da SAM BroadCaster şarkı çalmıyor demeyin. O şarkı zaten çalmayacaktı. ??? bunu size işaret etmişti. Peki ama neden?

Her şeyin öncesinde, şarkı indirilirken bir hata oluşmuş ve şarkı yüklenmemiş olabilir. Bu sorunun çözümü oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, şarkıyı bir daha indirmektir. Ama bazen de şarkı tam olarak indiği halde ??? hatası verir. Bu durumda, ya şarkı formatı SAM BroadCaster’e uygun değildir; ya da şarkı ismi içerisinde Türkçe karakterler vardır. Bu sorunları sizin düzeltmeniz gerekir. Bunun için DJ olmak istiyorum dediğiniz noktada, DJ yardımcı programlarından da yararlanmanız gerekir. Ya da şarkıyı baştan indirmelisiniz. GoldWave, bu noktada size önerebileceğimiz DJ yardımcı programları arasında yer almaktadır. Sitemiz içerisinde sizlere GoldWave’nin kullanımı ile de ilgili bilgi paylaşımlarımız bulunmakla birlikte, kısa aramalarla ulaşabilir ve istediğiniz değişiklikleri şarkılar üzerinde yaparak SAM BroadCaster’de çalmalarını sağlayabilirsiniz.

SAM BroadCaster şarkı çalmıyor hatasının bir diğer nedeni de, şarkının silinmiş; ya da yerinin değiştirilmiş olmasıdır. İlk başta da belirtmiş olduğumuz gibi, eğer yayınınız Auto DJ olarak ayarlı ise ve yeri değiştirilmiş 20 şarkıyı ardı ardına almaya çalışırsa SAM BroadCaster zaten sıraya şarkı almaz. Bu sorunu mutlaka çözmeniz gerekir. Aksi halde yayından düşersiniz. Peki silinen şarkıları SAM BroadCaster’den nasıl temizleyebilirsiniz? Bunun için izlemeniz gereken yol oldukça kolaydır:

SAM BroadCaster’de üst menüde yer alan Tools butonuna tıklayın. Altında yer alan Maintenance’nin üzerine gelin ve sonra da Verify Song’a tıklayın. Sonrasında karşınıza çıkacak olan pencerede Contunie butonuna tıklayın. İşlemler tamamlandığında ise Yes’e tıklayarak işlemi tamamlayın. SAM BroadCaster üzerinde yapmış olduğunuz bu işlemin hayata geçmesi için SAM BroadCaster’i kapatıp yeniden açmanız gerekebilir.