Odyssey uzay aracı, Mars’ın sırlarını açığa çıkartıyor!

Uzay araçlarının gelişmesiyle birlikte gezegenlerin sırları ortaya çıkıyor. Odyssey uzay aracı Mars’ın efsanevi manzaralarını yakaladı.

Odyssey uzay aracı, Mars’ın sırlarını açığa çıkartıyor!
  • 0
  • 2
  • 5 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Dünya’nın komşusu kızıl gezegen Mars’tan haber var. NASA yörünge aracı Mars Odysses uzay aracı gezegenin bulutlarla dolu ufkunu yakaladı. Mars’ın alışılmadık fotoğraflarını gözler önüne serdi. Bu manzara, sayesinde bilim insanları, Mars’ın sırlarını çözmeye bir adım daha yaklaştı İşte detaylar…

Odyssey uzay aracı, kızıl gezegen Mars’ın nefes kesici imajlarını yakaladı!

NASA’nın Mars Odyssey uzay aracı, 2001 yılından bu yana gezegenin yörüngesinde dolaşıyor. Uzay aracı kızıl gezegenin nefes kesici imgelerini yakaladı. Yörüngedeki bu uzay aracı 20 yıldan fazla süren operasyonlarda rol oynuyor.

Yörünge aracı, gezegendeki birinci yüzey altı buz tespitlerinden kimileri da dahil olmak üzere kıymetli keşifler yaptı. Ayrıca Termal Emisyon Görüntüleme Sistemi (THEMIS) aygıtını kullanarak gezegenin yüzeyinin global bir haritasını da oluşturdu.

Mars uzay aracı Odyssey’in THEMIS kamerasının operasyonlarını Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Jonathon Hill yönetiyor. Hill yaptığı açıklamada; “Mars’ın yörüngesinde astronotlar olsaydı, sahip olacakları perspektif bu olurdu. Daha evvel hiçbir Mars uzay aracı bu tıp bir görüntüye sahip olmamıştı.” dedi.

THEMIS aygıtı, bu imgeyi gezegenin yüzeyinin yaklaşık 250 mil üstünden yakalamak için kullanılıyor. Uzay aracı, gezegenin ufkunu bulut katmanının altından gösteren 10 imajdan oluşan bir seri çekti. Bu başarılması aylar süren ve planlama gerektiren bir vazifeydi. Bu imgeyi yakalamanın en büyük zorluğu ise uzay aracına takılı olan ve direkt yüzeye gerçek bakan THEMIS kamerayla uğraşmaktı. Lakin grup her zorluğun üstesinden gelmeyi başardı.

Mars uzay aracı Odyssey, tüm bu zorluklara bulut ve toz katmanlarını içeren atmosferin daha yeterli bir manzarasını yakalamak için katlandı. Bu imgeler için, uzay aracının güneş panellerini güneşe gerçek tutarken yana yanlışsız yuvarlanması gerekiyordu. Doğru konuma girebilmek için uzay aracının bağlantı anteninin Dünya’dan uzağa doğrultulması gerekiyordu. Bu nedenle grubun hareket boyunca araçla bağlantısı kesildi.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Odyssey’in proje bilimcisi olan Jeffrey Plaut, “Bunu atmosferin bir kesitini, bir kesitini izlemek üzere düşünüyorum. Üstten göremediğiniz pek çok detay var. THEMIS olağanda bu ölçümleri bu biçimde yapıyor.” dedi.

Uzay aracı tüm yörüngeyi yan dönerek geçirdi. Odyssey uzay aracı sadece Mars’ın imajlarını çekmedi. Kadrajına öbür ayrıntılar daha takıldı. Uzay aracı, bu müddet zarfında Mars’ın iki küçük uydusundan biri olan Phobos’un görüntülerini yakalamayı başardı.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/odyssey-uzay-araci-marsin-ilginc-goruntulerini-yakaladi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir