Nvidia’nın rakipleri güçleniyor! Çin’den yapay zeka çipi atağı

Biren Technology, yakın vakitte 2 milyar Yen (yaklaşık 280 milyon ABD Doları) meblağında bir yatırım elde ettiklerini açıkladı.

Nvidia’nın rakipleri güçleniyor! Çin’den yapay zeka çipi atağı
  • 0
  • 0
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Çin menşeili eserlere ambargo uygulayan ABD, geçtiğimiz aylarda yapay zeka çipi üreten Biren’i de kara listeye aldı. Yakın vakitte Biren Technology, yakın vakitte Guangzhou hükümeti tarafından desteklenen yatırımcılardan 2 milyar Yen (yaklaşık 280 milyon ABD Doları) fiyatında bir yatırım elde ettiklerini açıkladı.

Yapay zeka çipleri için yeni devir: Biren Technology yatırım aldı

Çin’e yapay zeka çipi ihracatını yasaklayan ABD, başta Nvidia olmak üzere birçok şirketin gelirlerinin düşüşüne sebep oldu. Çip ithalatı konusunda sorun yaşayan Çinli teknoloji firmaları, Biren Technology üzere alternatiflere yönelmeye başladı.

Nvidia’nın en büyük rakiplerinden biri olan Biren’in finansman konusundaki çalışmaları, Çin teknoloji bölümünde büyük bir değişim olarak görülüyor. aidu üzere büyük firmalar, ABD’nin Çin’in en son teknolojiye sahip yarı iletken teknolojisine erişimine yönelik artan kısıtlamalarına karşılık olarak yerli yapay zeka çipi üreticilerine yöneliyor.

Biren’in karşılaştığı en değerli zorluk, yapay zeka çiplerinin Çin merkezli SMIC’den istikrarlı bir formda tedarik edilmesini sağlamak olduğu belirtiliyor. Bunun için Biren’in BR104 ASIC’ini SMIC’in 2. kuşak 7nm sınıfı proses teknolojisine nazaran tekrar tasarlaması yahut sıfırdan yeni bir çip geliştirmesi gerekiyor. SMIC tarafından üretilen Biren ASIC’in TSMC tarafından üretilen BR104 kadar rekabetçi olup olmayacağı şimdi bilinmediğini belirtelim.

ABD’nin genel olarak Çin’in yarı iletken sanayisine, özel olarak da yapay zeka ve HPC işlemcilerine yönelik baskısının ışığında Çinli yatırımcılardan ek fon alma konusunda Biren yalnız değil. Bloomberg’in yayınladığı habere nazaran, Moore Threads üzere kara listeye alınan öteki Çinli teşebbüsler de ilgi ve yatırım kazanıyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/biren-technology-280-milyon-dolar-yatirim-aldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir