Mevlana Celaleddin Rumi Dizisi 2. Dönemiyle Seyirciyle Buluşacak

Büyük İslam alimi Mevlana’nın yaşadığı periyodu anlatan ‘Mevlana Celaleddin Rumi’ dizisi, 2. döneminde TRT’nin memleketler arası dijital platformu tabii’de seyirciyle buluşacak. Birinci kısmı 9 Aralık’ta yayınlanacak dizinin ön gösterimi Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Dizide yer alan kostümlerle eşyaların sergilendiği aktifliğe, dizinin oyuncuları ile sinema dünyasından birçok isim katıldı.

Mevlana Celaleddin Rumi Dizisi 2. Dönemiyle Seyirciyle Buluşacak
  • 0
  • 3
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Büyük İslam alimi Mevlana‘nın yaşadığı periyodu anlatan ” Mevlana Celaleddin Rumi” dizisi, 2. döneminde TRT’nin memleketler arası dijital platformu tabii’de seyirciyle buluşacak.

İlk kısmı 9 Aralık’ta yayınlanacak dizinin ön gösterimi Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Dizide yer alan kostümlerle eşyaların sergilendiği aktifliğe, dizinin oyuncuları ile sinema dünyasından birçok isim katıldı.

Programın açılışında basın mensuplarına açıklamada bulunan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Hz. Mevlana‘nın ehemmiyetine değinerek, “Böylesi değerli bir şahsiyetin hayatını ve kanılarını en gerçek formda anlatmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor.” dedi.

Sobacı, bu sorumluluğu yerine getirmek maksadıyla oyuncularla uzun müddetli ve titiz bir çalışma yapıldığının altını çizerek, “Deyim yerindeyse taşın altına elimizi koyduk ve Mevlana dizimizin birinci dönem izlemeleri sonucunda, bu titiz çalışmanın karşılığını aldığımızı gördük. İzleyicilerimizin bu teveccühü, dizimizin ikinci dönemini da çekmek açısından bizim için teşvik edici bir öge olarak devreye girdi.” diye konuştu.

“Hz. Mevlana’nın nasihatlerine bu periyotta daha çok muhtaçlık olduğunu düşünüyoruz”

Yakın vakitte Hazreti Mevlana’nın 750. vuslat yılının idrak edileceğini vurgulayan Sobacı, şunları kaydetti:

“Vuslat kavramını bilerek kullanıyorum. Zira kendisi o günü kavuşma günü olarak kıymetlendiriyor. Kendi tabiriyle Şeb-i Aruz yani düğün gecesi. 66 yıllık hayatına çok sayıda eser sığdırdı lakin elbette ki içlerinde kelamını, nasihatlerini barındıran ‘Mesnevi’, bugün hakikat arayışı içinde olanlara kılavuzluk edecek nitelikte bir eser. Bilindiği üzere Hazreti Mevlana, aslında Moğol istilası sonucunda yerleşik medeniyetin kendini tehdit altında hissettiği ve toplu kıyımlar nedeniyle insanın yeise kapıldığı bir devirde yaşamış. Bugün baktığımızda insanlığın içinde bulunduğu durum aslında o günden çok da farklı değil. Dünyanın çok farklı coğrafyalarında bugün çatışmalara, zulümlere ve savaşlara tanıklık ediyoruz. Tahminen de bugün bu zulmün en yakınını, en canlısını ve maalesef en kanlısını İsrail’in Filistin’e yönelik istilasında görüyoruz. Çok büyük bir vahşet ve katliam yaşanıyor. O nedenle aslında Hz. Mevlana’nın ahlakı, insanı ve ilahi aşkı temel alan anlayışına, nasihatlerine tahminen de hiçbir periyotta olmadığı kadar bu periyotta muhtaçlık olduğunu düşünüyoruz.”

Mehmet Zahid Sobacı, ikinci dönemin 9 Aralık’ta başlayacağına işaret ederek, “Hz. Mevlana der ki; ‘Size yeterlilik eden, ihsanda bulunan bireye şükretmek Allah’a şükretmektir. Zira o düzgünlük, o ihsan Allah’tan gelmektedir. O uygunluğu, o ihsanı kulunun gönlüne yerleştiren Allah’tır.’ Münasebetiyle Mevlana dizimizle aslında insani alakalarda toplumda uygunluğun, merhametin ne kadar değerli olduğunun idrak edilmesini temenni ediyorum. Bu vesile ile bu değerli projede yer alan ve katkı sunan başta değerli oyuncularımıza, yapımcımıza, senaristimize tüm set grubuna ve mesai arkadaşlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” sözlerini kullandı.

İkinci dönemde Şems-i Tebrizi’nin gelişi de anlatılacak

Dizinin 10 kısımlık ikinci döneminin yeni kısımları cumartesi günleri izleyicilerin beğenisine sunulacak.

İlk dönemde Mevlana’nın 40’lı yaşlarında, kişiliği ve derinliğinin oluşmasına neden olan temel olaylar ve şahıslarla yollarının kesişmesine odaklanılırken, 2. dönem Şems-i Tebrizi’nin gelişi ile Mevlana’nın tasavvuf seyahatinin farklı bir seyre taşınmasını ele alacak.

Mevlana’yı Bülent İnal’ın, Şems-i Tebrizi’yi Mehmet Ali Nuroğlu’nun canlandırdığı dizide ayrıyeten Kaan Yıldırım, Ahu Türkpençe, İhtilal Özkan, Mert Turak, Nilay Deniz, Ushan Çakır, Levent Can, Yusuf Çim, Burak Can, Ali Nuri Türkoğlu, Turgay Aydın, Burç Kümbetlioğlu ve İlker Aksum yer alıyor.

Yönetmenliğini Can Ulkay, yapımcılığını Kerim Ayyıldız ve Ahmet Okur’un üstlendiği dizinin senaryosunu Ali Aydın ile Fatma Berra Mete kaleme aldı.

Kaynak: AA / Şimdiki

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/mevlana-celaleddin-rumi-dizisi-2-sezonuyla-seyirciyle-bulusacak-16603325-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir