Meta’nın en yeni yapay zeka paketi fısıltıları bile çeviriyor!

Meta’nın yapay zeka paketi kusursuz ve harikaya yakın bir tercüman oluşturuyor. Yapay zekaya ruh verip robot olmaktan kurtarıyor.

Meta’nın en yeni yapay zeka paketi fısıltıları bile çeviriyor!
  • 0
  • 0
  • 5 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Instagram Facebook Threads ve WhatsApp’ı kendi çatısı altında toplayan Meta yapay zeka dünyasında yaptığı güncellemeler ile dikkatleri üstüne çekiyor. Meta, yeni yapay zeka paketiyle konuşma çevirisini daha kusursuz ve etkileyici hale getiriyor. Artık fısıltıları bile çevirebiliyor. İşte detaylar…

Meta’nın yeni yapay zeka paketi, konuşma çevirisini daha kusursuz hale getiriyor!

Ağustos ayında Meta, metin için yaklaşık 100 lisanı ve konuşma için 36 lisanı destekleyen yapay zeka çeviri modeli SeamlessM4T’yi tanıttı. Lakin Meta bununla yetinmiyor. Daha geliştirmek için algoritmanın mimarisini güncelledi. Güncellenmiş mimarisiyle bu algoritma, konuşma çevirilerini daha spontane ve manalı hale getirecek. Bunun için teknoloji devi Meta artık bu araca 2 yeni özellik ekledi.

İki yeni özellikten birincisi, isminden da anlaşılabileceği üzere sözlerinizi çevrilmiş konuşmanıza aktarıyor. Meta bu özelliğe Sıkıntısız Söz Edici ismini verdi. Bu özellik ile algoritma, ses tonunuzu, duygusal tonunuzu ve fısıltılarınızı, konuşma suratınızı da çevirecek.

Şimdiye kadar çevrilen konuşmalar, kulağa daima robotik geliyor. Bu özelliğin hem günlük hayatlarımızda hem de içerik üretiminde potansiyel olarak ezber bozan bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıyeten bu özellik birkaç lisan tarafından destekleniyor. Bu lisanlar ortasında İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca var. Hatta Çince bile mevcut.

İkinci özellik ise, konuşmacı hala konuşurken bir konuşmayı çeviri etmeye başlıyor. Böylelikle başkalarının çeviriyi daha süratli duymasını sağlıyor. Meta bu özelliğe Kesintisiz Akış ismini verdi. Ne yazık ki bu özelliğin birtakım handikapları var. Hala iki saniyenin biraz altında olsa da çeviri esnasında kısa bir gecikme yaşanıyor. Lakin çeviriyi dinlemek için birinin cümlesini bitirmesini beklemek zorunda kalmayacaksınız. 

Meta’ya nazaran buradaki zorluk, farklı lisanların farklı cümle yapılarına sahip olmasından kaynaklanıyor. Münasebetiyle çevrilmiş bir çıktı oluşturmaya başlamak için kâfi bağlamın olup olmadığına yahut dinlemeye devam edilip edilmeyeceğine karar vermek gerekiyor. Bunun için teknoloji devi, kısmi ses girdisini incelemeye adanmış bir algoritma geliştirmek zorundaydı.

Meta’nın kusursuz bağlantı paketindeki son gelişimi rakiplerini geride bırakıyor. Ayrıyeten Google ve Samsung üzere şirketlerin sunduğu taşınabilir tercüman araçlarından daha etkileyici görünüyor. Halkın bu yeni özellikleri ne vakit kullanabileceğine dair bir bilgi yok. Lakin uzmanlar, Meta’nın bu özellikleri arttırılmış gerçeklik gözlüklerine dahil edeceğini iddia ediyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/metanin-en-yeni-yapay-zeka-paketi-fisiltilari-bile-ceviriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir