Memleketler arası Ceza Mahkemesi’nden İsrail’e net uyarı! Gazze’ye yardımları engellemek savaş kabahatidir

Gazze’deki süreksiz ateşkesin son bulmasıyla taarruzlarına yine başlayan İsrail’e Memleketler arası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Karim Han’dan çok net bir ihtar geldi. Han, “Sivillere yönelik yardım materyallerini taammüden engellemenin UCM Roma Tüzüğü’ne nazaran savaş hatası teşkil edebileceğini mümkün olan en açık sözlerle yinelemek isterim” dedi.

Memleketler arası Ceza Mahkemesi’nden İsrail’e net uyarı! Gazze’ye yardımları engellemek savaş kabahatidir
  • 0
  • 0
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -


Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han, Gazze‘deki sivillere yardımların ulaştırılmasını taammüden engellemenin savaş kabahati olarak kıymetlendirilebileceği ihtarında bulundu.

“GAZZE’YE İNSANİ YARDIM GİRİŞİNE DERHAL MÜSAADE VERİN”

Han, X hesabından yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Gazze‘de insani felaketin önlenmesi ve dünya barışını korumak için inanılmaz yetkisini birinci defa kullanarak BM Güvenlik Kuruluna (BMGK) ateşkes içeren 99. maddeyi hatırlatan mektup göndermesine atıf yaparak Gazze‘ye geniş çaplı insani yardım girişine derhal müsaade verilmesi gerektiğini vurguladı.

İSRAİL AÇIK AÇIK SAVAŞ HATASI İŞLİYOR

UCM Başsavcısı Han, “( Gazze‘de) Sivillere yönelik yardım gereçlerini taammüden engellemenin UCM Roma Tüzüğü’ne nazaran savaş cürmü teşkil edebileceğini mümkün olan en açık tabirlerle yinelemek isterim.” sözünü kullandı.

“GAZZE’DEKİ SİVİLLER BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA”

Guterres, BMGK’ye gönderdiği mektupta, İsrail’in hücumları nedeniyle Gazze‘deki sivillerin büyük tehlike altında olduğunu, sivilleri koruyacak inançlı hiçbir yer bulunmadığını ve sıhhat sisteminin de çöktüğünü belirtmişti.

İSRAİL’İN GAZZE HÜCUMLARINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal bedellerine yönelik daima ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı hücum düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 16 BİNİ GEÇTİ

İsrail’de 7 Ekim’deki akınlarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna nazaran, Gazze Şeridi’ne düzenlenen kara hücumlarında 84, Lübnan hududunda ise 6 İsrail askeri öldürüldü. Gazze’deki hükümete nazaran, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail ataklarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i bayan olmak üzere 16 bin 248’e yükseldi. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin taarruzlarında 265 Filistinli hayatını kaybetti.

ÇATIŞMALARDA 90 HİZBULLAH MENSUBU ÖLDÜ

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında kimi hastaneleri bastı. Hücumlarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı. İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik ataklarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sonda girdiği çatışmalarda ise 90 Hizbullah mensubu öldü.

HAMAS İLE İSRAİL ORTASINDAKİ ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas ortasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ait uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı. İsrail ile Hamas ortasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir özgür bırakıldı. İsrail ordusu, 1 Aralık’ta “insani ara”nın bitmesinin çabucak akabinde Gazze Şeridi’ne yönelik ataklarına yine başladı.

Kaynak: AA / Yeni

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/uluslararasi-ceza-mahkemesi-bassavcisi-han-gazze-16603291-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir