Linux’un oyun performansı Windows’tan daha mı âlâ? İşte sonuç

Linux oyun tecrübesinde Windows’tan daha mı uygun? Linux tabanlı işletim sistemleriyle yapılan benchmark testleri şaşırttı.

Linux’un oyun performansı Windows’tan daha mı âlâ? İşte sonuç
  • 0
  • 0
  • 4 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Linux tabanlı geliştirilen birtakım işletim sistemleri, oyuncuların yeni gözdesi olabilir. Valve’ın Steam Deck optimizasyonu kullanılarak yapılan testler, Linux tabanlı sistemlerin oyun performansında Windows 11’den başarılı olduğunu gözler önüne serdi.

Linux vs Windows 11 oyun testleri

ABD’li oyuncular tarafından yapılan kimi benchmark testleri, Linux tabanlı üç işletim sisteminin oyun performansı ortaya koydu. Kıyaslamalar, Windows 11’den daha güzel performans göstermesiyle merak uyandırdı. Arch Linux, Pop!_OS ve Nobara OS isimli sistemler Windows 11’den nasıl daha başarılı oldu?

Test sırasında RX 6700 XT ekran kartı ve AMD Ryzen 7 5800X işlemcisi kullanıldı. Test edilen oyunlar ortasında Cyberpunk 2077, Forspoken ve Starfield üzere büyük bütçeli birçok üretimin yer aldığı tabir edildi.

Test sırasında Nobara OS’nin tüm oyunlarda ortalama 100 fps ile birinci sırada yer aldığı söz edildi. Arch Linux ve Pop!_OS ise sırasıyla 99 fps ve 95 fps ile ikinci ve üçüncü sıralara oturdu. Buna karşılık Windows 11, ortalama 94 fps ile listenin sonuncusu oldu.

Aradaki performans farklı düşük üzere görünse de, oyunların Windows için optimize edildiğini unutmamak lazım. Tekil oyun sonuçları da misal halde oluştu. Windows’un rakiplerini geride bıraktığı tek oyun Ratchet & Clank oldu: Rift Apart oldu.

Daha da etkileyici olan durum ise işletim sistemleri ortasındaki performans farkının epey düşük olması. Bu da Linux’un, oyunları Proton isimli yazılımla çeviriyor olmasına karşın, Windows’tan daha başarılı olduğu manasına geliyor.

Ancak bu işletim sistemlerinin Windows 11’e nazaran çok daha az hizmete sahip olduğunu, yani daha küçük olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/linux-windows-oyun-performansi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir