Katlanabilir telefon satışlarında rekor artış yaşandı!

Yeni bir rapora nazaran katlanabilir telefon satışları, yılın üçüncü çeyreğinde büyük bir patlama yaparak rekor kırdı. İşte detaylar…

Katlanabilir telefon satışlarında rekor artış yaşandı!
  • 0
  • 1
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

DSCC’nin (Display Supply Chain Consultants) raporuna nazaran, daima gelişen akıllı telefon dünyasında, bu yılın üçüncü çeyreği katlanabilir aygıt satışlarında çığır açan bir artışa sahne oldu ve yeni bir rekor kırıldı.

Katlanabilir telefon piyasası, yılın üçüncü çeyreğinde bir evvelkine kıyasla %215 büyüme yaşadı

Bu dikkat alımlı yükseliş, Samsung’un Galaxy Z Fold5 ve Z Flip5 modellerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte tüketicilerin büyük ilgisini çekmesine bağlanıyor. Çinli üreticilerin artan rekabeti de bu yükselişte değerli bir rol oynadı.

Rakamlar çarpıcı; katlanabilir telefon satışları bir evvelki çeyreğe (2023’ün 2. çeyreği) kıyasla %215 üzere şaşırtan bir artış göstermiş ve geçen yılın tıpkı periyoduna (2022’nin 3. çeyreği) kıyasla %16 üzere kıymetli bir büyüme kaydederek toplamda 7 milyon adede ulaştı. Bu güçlü performans, bir evvelki çeyrekte elde edilen 6,1 milyon adetlik bir evvelki tepeyi gölgede bıraktı.

Katlanabilir telefon pazarında baskın bir güç olan Samsung, geçen yılın birebir çeyreğindeki %86’lık hissesine kıyasla düşüş göstermesine karşın %72’lik etkileyici bir pazar hissesine sahip oldu. Şaşırtan bir formda Huawei %9 pazar hissesi ile ikinci sırayı alırken, onu %8 ile Honor takip etti. En çok satan iki model Samsung’un Z Flip5 modeli pazarın %45’ini, Fold5 modeli ise %24’ünü oluşturdu. Huawei’nin Mate X3 ve Honor’un Magic V2 modellerinin her biri %6 pazar hissesi elde etti.

Dördüncü çeyreğe (Ekim-Aralık) bakıldığında, DSCC katlanabilir telefon satışlarında 3. çeyreğe kıyasla %35’lik bir düşüş öngörüyor ve bu düşüş büyük ölçüde Samsung’un beklenenden düşük sevkiyatlarına ve yeni eser çıkışlarındaki gecikmelere bağlanıyor. Samsung’un pazar hissesinin geçen yıl kaydedilen %83’lük paydan kıymetli bir düşüşle %42’ye gerilemesi bekleniyor.

Bununla birlikte rapor, Huawei’nin %21 pazar hissesine yükselmesi ve onu %19 ile Honor’un takip etmesi beklenen rekabet ortamında kayda bedel bir değişim olduğunu gösteriyor. Mate X5’in Fold5’i geride bırakarak %15 pazar hissesi ile model sıralamasında ikinci sıraya yükseleceği varsayım ediliyor. Honor Magic V2’nin ise %12 pazar hissesi ile Fold5’i geride bırakarak üçüncü sıraya yerleşmesi bekleniyor.

Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, 2023 için tüm yıl iddiası, 2022’ye kıyasla katlanabilir akıllı telefon satışlarında %23’lük bir artışa ve toplam 15,8 milyon adede ulaşılacağına işaret ediyor. Tüm yıl için birinci beş modelin sırasıyla Galaxy Z Flip5, Z Fold5, Z Flip4, Honor Magic V2 ve Huawei Mate X5 olması bekleniyor. Bu bilgiler, teknoloji bölümünde katlanabilir akıllı telefonların artan popülaritesinin ve pazar kabulünün altını çiziyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/katlanabilir-telefon-satislarinda-rekor-artis

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir