İzmir’deki taşkın; bini aşkın konut ve iş yeri etkilendi

İZMİR’de fırtına ve yağış sonrası meydana gelen deniz taşmasından kentte bini aşkın mesken ve iş yeri etkilendi.

İzmir’deki taşkın; bini aşkın konut ve iş yeri etkilendi
  • 0
  • 4
  • 28 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İZMİR’de fırtına ve yağış sonrası meydana gelen deniz taşmasından kentte bini aşkın konut ve iş yeri etkilendi. En çok ziyan gören yerlerden olan Konak’ın Alsancak semtinde su tahliye ve paklık çalışmaları devam ederken, birçok iş yeri bugün kepenk açamadı. Taşkının ziyan verdiği bir öteki yer olan Karşıyaka‘nın Mavişehir ve Yalı mahallelerinde ise su çekilince hayat olağana döndü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan ihtarın akabinde, İzmir‘de dün yağış ve fırtına tesirli oldu. Konak ilçesi Alsancak semti ile Karşıyaka ilçesi Mavişehir ve Yalı Mahallerinde deniz taştı. Denizden taşan su, kaldırımla birleşince iş yerlerini, otoparkları zemin kattaki konutları ve bahçeleri su bastı. Mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. Fırtınanın dün tesirini azaltmasıyla birlikte deniz suyu büyük oranda çekildi.  İzmir Büyük kent Belediyesi’nden alınan bilgiye nazaran kent genelinde bini aşkın konut ve iş yerinin taşan deniz suyundan etkilendiği belirtildi. İtfaiye ve İZSU takımları su basan noktalarda çalışmalarını sürdürürken, vatandaşlar da kendi imkanlarıyla suyu tahliye etmeye devam ediyor.

SUDA KALAN ARAÇLAR ÇEKİLİYOR

Kordonboyu’nda suda kalan araçların çekiciyle bulundukları yerden alınması için çalışmalar devam ediyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan çalışmaların sürmesine karşın hem Kordonboyu’nda hem de Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde birçok iş yeri, meydana gelen hasar sebebiyle kepenk açamadı.

‘CANIMI GÜÇ KURTARDIM’

Kordonboyu’ndaki kimi apartmanların taban katları da su altında kaldı. Kordonboyu’nda bir apartmanın yer katında oturan Yılmaz Koçtürk, canını güç kurtardığını ve hala meskenine giremediğini söyledi. Koçtürk, “Uyuyordum. Saat 03.00 sıralarında su damlaması sesini duydum. Kameralara baktığımda suların yükseldiğini gördüm. Telefonumu alıp terlikle çıktım. Mesken tavana kadar suyla doldu. Canımı sıkıntı kurtardım. Allah’tan hayatımı kurtardım. Takımların gelip suyu tahliye etmelerini bekliyorum. Geceyi bir kafede sandalye üzerinde yatarak geçirdim. Her şeyim gitti. Bittik. Allah kimsenin başına vermesin” dedi.

‘HASARIMIZ ÇOK BÜYÜK’

Otomobili su altında kalan Oya Erol ise “Arabam koltuklara kadar su içindeydi. Hasarımız çok büyük. Tüm aksamları da gitmiş. Mağduriyet çok büyük. Daha fazla tedbir alınması lazımdı. Aracım hiçbir halde çalışmıyor. Belediyenin bu taşkın işini işi çözmesi lazım. Altyapının daha güzel olması gerekir” diye konuştu.

Kordonboyu’ndaki bir apartmanın güvenlik vazifelisi olan Mehmet Kahraman, “Saat 03.00 sıralarında denizden su geldi ve 5 dakikada her yer doldu. Hiçbir şey yapamadık. Canımızı kurtardık. Sabah suyu çektirdik lakin tekrar doldu. Cadde kenarında park halindeki arabam de ziyan gördü. Şu ana kadar bir yetkili gelip de kapımızı çalmadı. Buzdolabım bile yan yatmış. Meskendeki eşyaların hiçbiri artık kullanılmaz durumda” tabirlerini kullandı.

KARŞIYAKA’DAKİ SU ÇEKİLDİ

Yağış ve fırtına nedeniyle denizin taştığı bir başka yer olan Karşıyaka’nın Mavişehir ve Yalı mahallelerinde ise sular çekildi. Takımların tıkanan rögarları açıp, vidanjörler ve iş makineleriyle aralıksız yürüttüğü çalışmalarla suyla dolan yollar, iş yerleri ve apartmanların bahçelerindeki su tahliye edildi. Yağışın tesirini kaybetmesi ve denizi çekilmesiyle de her iki mahallede hayat olağana döndü.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/izmir-deki-taskin-bini-askin-ev-ve-is-yeri-16571597-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir