İstiklal Madalyası’nın ön ve art yüzünün kıssası belgesel oldu

Alp Armutlu’nun yapımcılığını ve senaristliğini üstlendiği “Umudun Yolu-Kağnı Kamyonu Yendi” ve “Zaferin Yolu-Ruhundaki Ateş” belgeselleri dijital platformlarda izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

İstiklal Madalyası’nın ön ve art yüzünün kıssası belgesel oldu
  • 0
  • 0
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Alp Armutlu’nun yapımcılığını ve senaristliğini üstlendiği “Umudun Yolu-Kağnı Kamyonu Yendi” ve “Zaferin Yolu-Ruhundaki Ateş” belgeselleri dijital platformlarda izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

AA muhabirine açıklamada bulunan Armutlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının zafere giden 1975 kilometrelik yolunu işleyen, Zaferin Yolu-Ruhundaki Ateş’te Atatürk’ün Sakarya Meydan Muharebesi, sonrasında da Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Ankara‘dan çıkışını ve sonra tekrar Ankara

Armutlu, Ulusal Uğraş sürecinin gereğince bilinmediğini belirterek, “Çok büyük bir gayret var. Zirve tepe, adım adım alınan bir çaba bu.” dedi.

Anadolu bayanının gözünden tarihe yeni bir sayfa açan Umudun Yolu-Kağnı Kamyonu Yendi belgeselinde, İnebolu’dan Ankara‘ya 344 kilometre kağnı kullandıklarını lisana getiren Armutlu, “Zaferin Yolu’nda 1920 model bir araba ve 12 tane süvariyle atımızla birlikte geldik. O yüzden sahne olarak da çekim planı olarak da farklılıklarımız var. Türk ordusu muvaffakiyete ve muzafferiyete kavuşmuş bir ordu. Onların adımlarını izlerken, halkımızın gerçekleri öğrenebileceği bir belgesel sinema ortaya koyduk.” diye konuştu.

Alp Armutlu, “Umudun Yolu-Kağnı Kamyonu Yendi” isimli bir kitap yazdığını da lisana getirerek, şu bilgileri verdi:

“Belgesel sürecinin birincisinde kağnı, ikincisinde Atatürk’ün otomobilini kullandık”

Yönetmen Nazım Doğan da çekimlerin yaklaşık 1 ay sürdüğünü aktararak, şunları kaydetti:

“Kurtuluş Savaşı çabasının yaşandığı birebir gün ve tıpkı saatlerde orada olduk. Bu bizim için başka bir motivasyondu. Ulu tarihimizin destansı Kurtuluş Savaşı’nı, yerinde, tıpkı gün ve birebir saatlerde yaşayarak, çektik. Belgeselin Cumhuriyet’in 100. yılında olması bizim için başka bir gurur vesilesi oldu. Ulu tarihimizi ne kadar anlatsak az lakin bu yolda bir taş koyabiliyorsak bu bizim için en büyük gururdur. Emelimiz ulu tarihimizi gençlerimize, geleceğe en gerçek halde anlatmak, aktarmaya çalışmak, bunlarla ilgili bir farkındalık ve şuur oluşturabilmek.”

Zaferin Yolu belgeselinin 8, Umudun Yolu belgeselinin ise 5 kısım kurgulandığını söyleyen Doğan, yayın için dijital platformlarla görüşme halinde olduklarını belirtti.

Görüntü direktörü Oğuzhan Doğan ise çekimlerde arazi ve mevsim koşulları nedeniyle şiddetli bir süreç geçirdiklerini anlatarak, “Projenin manevi tarafını göz önünde bulundurduğunuz vakit, şartlar çok yormadı bizi. Zorlandığımız, ilerlemekte zahmet çektiğimiz yerler de oldu. Belgesellerde bayağı bir görüş aldık. Röportajlarımız vardı. Herkesin görüşü bizim için çok değerli oldu. Herkese yer vermeye çalıştık. Zaferin Yolu belgeselinde yaklaşık 35 kişi vardı.” dedi.

Belgeseller hakkında

Cumhuriyetin 100. yılına ve Türk ordusuna ithaf edilen Zaferin Yolu- Ruhundaki Ateş belgeselinin tarih danışmanlığını, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Koordinatörü emekli albay Kadim Koç üstlendi.

Belgeselde Sakarya Savaşı cephesinden, Kocatepe’ye kimi vakit 1920 model bir otomobille kimi vakit ise at sırtında zaferin yolu takip edilirken, seyahat esnasında Türk Ordusu’nun kahramanlık öyküleri, mahallî halkın belleğinden bazen coşkulu, bazen de hüzünlü biçimde aktarılıyor.

Kaynak: AA / Şimdiki

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/istiklal-madalyasi-nin-on-ve-arka-yuzunun-hikayesi-16584713-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir