İsrail basını yazdı: Gazze’ye yönelik ataklarda yaralı asker sayısı resmi sayıların üç katı

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze’ye yönelik atakları devam ederken İsrail basınında dikkat çeken bir haber çıktı. Haaretz gazetesi, 7 Ekim’den bu yana yaralanan İsrail askerlerinin gerçek sayısının, açıklanan resmi sayıların neredeyse üç katı olduğunu yazdı. Öte yandan İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana 97’si Gazze’ye karadan ataklar sırasında olmak üzere 425 askerin öldüğü, 1593 askerin ise yaralandığı duyurdu.

İsrail basını yazdı: Gazze’ye yönelik ataklarda yaralı asker sayısı resmi sayıların üç katı
  • 0
  • 0
  • 13 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İsrail‘in Gazze‘ye taarruzları sırasında askeri kayıplarını gizlediğine dair savlar sürerken Haaretz gazetesi, 7 Ekim’den bu yana yaralanan İsrail askerlerinin gerçek sayısının İsrail ordusunun açıkladığı sayıların neredeyse üç katı olduğunu bildirdi.

RESMİ SAYILARLA ORTASINDA UÇURUM VAR

İsrail’in Haaretz gazetesi, yaralı askerlerin tedavi gördüğü hastane bilgilerine dayandırdığı haberinde, ordunun bildirdiği bilgiler ile hastanelerden gelen datalar ortasında “önemli ve açıklanamayan bir uçurum” olduğunu yazdı. Gazete yaralı askerlerin tedavi gördüğü hastanelerin datalarına dayandırdığı haberde, yaralı asker sayısının ordu açıklamasındaki sayının çok üstünde olduğuna dikkati çekti.

HASTANE HASTANE İSRAİL ASKERLERİNİN AKIBETİNİ YAZDILAR

Haberde, 7 Ekim’den bu yana sadece Barzilai Hastanesinde 1949 yaralı askerin tedavi gördüğüne yer verildi. Aşdod’daki Assuta Hastanesinde 178, Tel Aviv’deki İchilov Hastanesinde 148, Hayfa’daki Rambam Hastanesinde 181, Kudüs’teki Hadassah Hastanesi’nde 209, Sha’arei Tzedek Hastanesinde ise 139 İsrail askerinin tedavi altına alındığı kaydedildi.

Haaretz bunlara ek olarak Beerşeba Soroka Tıp Merkezinde ise çatışmalarda yaralanan en az 1000 askerin tedavi gördüğünü, en az 650 askerin de Tel Hashomer’deki hastanelere kaldırıldığına dair bilgilere ulaştığını yazdı.

26 EKİM’DEN BU YANA GAZZE HABERLERİNE SANSÜR GETİRDİLER

İsrail ordusu, 26 Ekim’de basına gönderdiği mektupla, Gazze‘ye ait haberlere sansür getirmişti. İsrail ordusunun, Gazze ve Lübnan hududunda ölen askerleriyle ilgili paylaştığı sayılar da kuşkuyla karşılanmıştı. Hem Filistinli direniş kümeleri hem de Lübnan Hizbullahı İsrail’in kayıplarının açıklanandan çok daha yüksek olduğunu duyurmuştu. Ordu, bu süreçte akınların başlangıcından bu yana yaralanan asker sayısına ait basının talep ettiği bilgileri açıklamayı reddetmişti.

Bu bağlamda İsrail’in Kanal 12 televizyonu muhabiri, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan Askalan kentindeki Barzilai Hastanesinden canlı yayın yaptığı sırada, 7 Ekim’den sonra açıklanan sansür nedeniyle buraya getirilen askerlerin durumu hakkında bilgi veremeyeceğini söylemişti.

1593 İSRAİL ASKERİ YARALANDI

İsrail ordusu ülke medyasında yaralı asker sayılarıyla ilgili çıkan haberlerin akabinde 10 Aralık’ta açıklama yapmak zorunda kalmış, 7 Ekim’den bu yana 97’si Gazze’ye karadan hücumlar sırasında olmak üzere 425 askerin öldüğü, 1593 askerin ise yaralandığı duyurmuştu.

Kaynak: AA / Şimdiki

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/israil-in-gazze-ye-saldirilari-sirasinda-askeri-kayiplarini-gizledigi-iddialari-16621454-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir