iPhone 15 ekran üretiminde aksama! Apple kaygılı

Apple, iPhone 15 ve 15 Plus ekran üretimi için BOE ile anlaşmıştı. Lakin BOE, üretim sıkıntıları nedeniyle tedariği karşılayamıyor.

iPhone 15 ekran üretiminde aksama! Apple kaygılı
  • 0
  • 0
  • 6 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Apple, şimdiye kadar OLED ekran üretiminde Samsung ile çalışıyordu. Lakin iPhone 15 ve 15 Plus modellerinde de OLED kullanımı ile yeni bir tedarikçi arayışına girdi. İşte yıldızı yükselen BOE bu manada öne çıktı. Lakin BOE, üretim çizgisinde yaşanan zahmetler nedeniyle iPhone 15 lansmanına ekranları yetiştiremedi. Lakin BOE, yeni tedarikte de meseleler yaşıyor.

Apple, iPhone 15 ve 15 Plus ekran üretimi için BOE’den vaz mı geçiyor?

Son vakitlerde ismini çok duyduğumuz BOE, iPhone 15 ve 15 Plus ekran üretimi için bir türlü istenen kaliteyi yakalayamıyor. Apple, lansman öncesi 5 milyon iPhone 15 ekran paneli siparişi geçilen BOE’ye sipariş geçti. Lakin ekran deliklerinde yaşanan ışık sızma problemleri üretimi imkansız hale getirdi.

Apple, o periyotta Samsung ile anlaştı ve 2 milyon iPhone 15 ve 15 Plus ekranı lansmana yetişti. Geri kalan 3 milyon sipariş için ise BOE, istenen düzeye gelemedi.

Apple dışında amiral gemisi Android modellere de ekran tedarik eden firma, şimdi iPhone 15 için üretim meselelerini aşabilmiş değil. Samsung, OLED konusunda kıymetli bir tedarikçi olsa da Apple, üretim maliyetleri açısından BOE’ye daha yakın.

Buna rağmen, BOE’nin neden iPhone 15 ekran tedariği için istenen üretim kalitesine ulaşamamasının altında ise dinamik ada yatıyor üzere. Android telefonlar için de ekran üretimi yapan BOE, dinamik ada üzere büyük bir ekran deliği yapmış değil. Uzmanlar bu üretim için milimetre boyutlarında bir hassaslığın kıymetine vurgu yapıyor.

Yine iPhone 15 ekranlarının üretimi için BOE, şimdi bu sıkıntıları aşamadı. Bu da Apple’ın iPhone 15 ve 15 Plus için maliyetlerin üste çekildiği manasına geliyor. Şu an için bu gecikmenin iPhone 15 ve Plus tedariği için bir sorun yaratıp yaratmayacağı ise muhakkak değil.

Apple’ın, iPhone 16 modelinde Pro ve Pro Max’ta bile BOE anlaşabileceği de ihtimaller ortasında. Fakat firmanın bu büyük mutabakat için mevcut olan üretim problemlerini aşması gerekiyor. Bu manada Samsung, Çinli rakibinin yerini kısa müddette dolduracak bir üretim kapasitesine de sahip.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/iphone-15-ekran-uretimi-boe-tedarigi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir