Intel’den AMD’ye şok sözler! Kullanıcılar kandırılıyor mu?

Intel, AMD Ryzen 7 serisinde eski mimarilerin kullanılmasına karşı çıktı. Kullanıcıların, uygun fiyatlı “eski” işlemciler aldığını söylüyor.

Intel’den AMD’ye şok sözler! Kullanıcılar kandırılıyor mu?
  • 0
  • 3
  • 5 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Intel, AMD’nin işlemci markası hakkında kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan “Core Truths” isimli bir pazarlama kampanyası başlattı. Birtakım pazarlama görselleri hazırlayan şirket, Ryzen yongalarındaki numaralandırma şemasının baş karıştırıcı olduğunu belirtti. Ayrıyeten AMD’yi eski eserleri yeniymiş üzere göstermekle suçladı.

Intel: AMD Ryzen 7 serisi neden Zen 2 tabanlı?

AMD, Ryzen 7 serisini uygun fiyatlı sunabilmek emeliyle eski mimarileri kullanmaya devam ediyor. Lakin Intel, AMD’nin Ryzen 5 7520U üzere isimlendirmelerinin, “teknolojinin gerçek doğasını” gizlediğini savunuyor. Bu durum ise yeni işlemcilerin eski mimarilerle geliştirildiğinin üstünü örtüyor.

Intel, isimlendirme yapısını parçalayarak 7520U’nun aslında 2019’daki Zen 2 mimarisine dayandığını söz etti. İşlemcinin 7 serisiyle sunulmasına karşın, yeni mimariye dayanmadığını söz etti. Şirketin tezine nazaran mimari, üçüncü sayıda gizleniyor. Yani “2” sayısı Zen 2’yi temsil ediyor.

Intel, argümanlarını desteklemek için kimi performans sonuçları da sundu. 13. jenerasyon Core i5 1335U’nun, Ryzen 5 7520U’ya karşı yüzde 80 daha başarılı olduğunu söz etti. Bundan ötürü da Ryzen 5 7520U’nun eğitim ve öğrenci aygıtlarında “son teknolojiyi” yansıtmadığını aktardı.

Bilmeyenler için AMD, Ryzen 7020 işlemcilerini uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlara yerleştiriyor. Intel ise daha yüksek performans ve verimlilik sunduğu gerekçesiyle 13. jenerasyon Core i3 serisini tavsiye ediyor.

Core Truths kampanyasıyla birlikte Intel, AMD’nin taşınabilir numaralandırmadaki “hilesini” ortaya çıkarmak istedi. Bilhassa eğitim kesimindeki uygun fiyatlı kullanıcıları hedefleyen şirket, AMD’nin eski mimarilerini kullanmasına dikkat çekiyor.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/intel-amd-ryzen-7-zen-2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir