İkinci el elektrikli araba almak ne kadar mantıklı?

2. el araba alırken nelere dikkat etmek gerekli? İşte sizler için hazırladığımız rehber ve denetim listesinin ayrıntıları…

İkinci el elektrikli araba almak ne kadar mantıklı?
  • 0
  • 8
  • 4 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

“İkinci ele gücümüz yetmedi sıfır aldık!” esprisini geçtiğimiz aylarda sıkça duyuyorduk. Ancak en sonunda sıfır araba bulmak nispeten kolaylaştı ve 2. el araba piyasasında önemli düşüşler yaşandı. Burada içten yanmalı motora sahip bir akaryakıtlı yahut dizel arabası almak kolay olabilir çünkü birçok şey artık halk ortasında da bilinir halde. Ama husus 2. el bir elektrikli araba olursa? İşte 2. el elektrikli araba alırken dikkat edilmesi gerekenler…

2. el elektrikli araba alırken dikkat edilmesi gerekenler!

2. el bir araba almaya karar verdiniz ve çağa ayak mı uydurmak istiyorsunuz? O vakit en çok ziyaret edilen ilan sitelerinde filtreyi “elektrikli otomobil” olarak değiştirin. Pekala bu arabası alırken nelere dikkat etmeli? Bir elektrikli araba ekspertizi nasıl olmalı. Bu listeyi uygulayarak kolay kolay almak istediğiniz 2. el elektrikli araba yahut araçların kondisyonunu anlayabilirsiniz.

1- Boya-değişen

Öncelikle muhtemelen birçok okurumuz bu listenin birinci başında “boya-değişen” unsurunu beklemiyordu. Bir elektrikli araba satın alırken boya değişenin ne kıymeti var derseniz Türkiye üzere ülkelerde “orijinallik ve kazasızlık” algısına dikkat etmenizi öneririz. Bu algı elektrikli arabalar için de kırılamadı.

2- Batarya

Şimdi gelelim sahiden değerli kısımlara. Birinci olarak bataryayı ele almalıyız. Çünkü batarya bir elektrikli arabanın hem bataryası hem de kendisi için yarısı demek. Satın alacağınız elektrikli arabanın bataryasının kiralık mı (bir periyot bu türlü bir uygulama vardı) olup olmadığını öğrenin. Akabinde bataryanın değişip değişmediğini, garantisinin olup olmadığını varsa garantisinin size geçip geçmeyeceğini sorgulayın.

Ardından batarya sıhhatini ve kapasitesini denetim edin. Bitik bataryaya sahip bir araba satın alacaksanız arabası satın aldıktan sonra arabanın fiyatı kadar batarya değişimine de para harcayacağınızı unutmayın.

3- Arıza kayıtları

Elektrikli arabalarla birlikte güzelden düzgüne hayatımıza giren otonom sürüşün yanında içten yanmalı araçlarda gördüğümüz arıza kaydı özelliği daha gelişmiş bir versiyon ile hayatımıza girdi. Aracın arıza kayıtlarına bakın. Akabinde elektrik motorunun davranışlarına ve reaksiyonlarına bakın. Şayet bu işlerden tam olarak anlamıyorsanız bir ele*ktrikli araba servisinde aracı denetim ettirin.

4- Siz ne kadar uyumlusunuz?

Buraya kadar daima aracın denetimlerinden bahsettik. Son olarak aracı bulduysanız konutunuz ve iş yerinizin etrafındaki şarj ağını inceleyin. Şayet etrafınızdaki ekosistem yetersizse elektrikli araba size konfordan çok ziyan getirebilir.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/2-el-otomobil-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir