İkinci el araç alış-satış düzenlemesi için yeni karar!

Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. İkinci el araç alış-satış düzenlemesi 6 ay daha uzatıldı.

İkinci el araç alış-satış düzenlemesi için yeni karar!
  • 0
  • 1
  • 7 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Geçtiğimiz yaz, 6 Temmuz 2023 tarihinde sıfır ve ikinci el araba satışlarında galeriler ve bayiiler başta olmak üzere fırsatçılık yapanların önüne geçecek düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı. Bununla birlikte hiçbir ikinci el araç (otomobilden motosiklete kadar hepsi) üretici ve distribütör şimdiki satış fiyatının üzerinde satılamayacak ve çeşitli sitelerde ilan verilemeyecek denildi. Gerçekten bugün İkinci el araç alış-satış düzenlemesi için yeni bir karar alındı.

İkinci el araç alış-satış düzenlemesi 6 ay daha uzatıldı!

Yaklaşık 5 ay evvel yürürlüğe giren ikinci el araç alış-satış düzenlemesi ile bayilerin sıfır araçlar için üretici ve distribütör aktüel liste satış fiyatının üzerinde bir meblağ istemesi resmen maddelere muhalif oldu. Misal bir halde galerilerin de bu araçları alarak çeşitli yollarla 6 bin km yol yaptırarak 6. ayı dolduktan sonra sıfır fiyatının üzerinde satmasının da önü kesildi.

Yani hem sıfır hem de ikinci el alış-satış süreçlerinde fırsatçılık yapılması engellendi. Olağan araçlarda fahiş fiyatlı opsiyon donanım eklentileri, 5-10 katına varan seramik kaplama süreçleri ve el altından ekstra nakit para talebi üzere birçok şeyin yaşandığını da duyuyor ve görüyoruz.

Ancak genel itibariyle caydırıcılığı ve cezası yüksek olduğu için ve de ilan sitelerinin direkt olarak bu durumu engelliyor oluşu nedeniyle eskisi kadar fırsatçılık yapılamadığı da bir gerçek. Hakikaten Ticaret Bakanlığı da 15/7/2023 tarihinde yürürlüğe giren ve 1/1/2024 tarihine kadar sürecek olan bu düzenlemeyi uzatma kararı aldı ve 1/7/2024 tarihine kadar uzattı.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/ikinci-el-arac-alis-satis-duzenlemesi-icin-yeni-karar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir