İki kardeş mühendisliği bırakıp çiftlik kurdu

Elektrik elektronik mühendisi iki kardeş 8 yıl evvel aldıkları kararla mesleklerini bırakıp çiftlik kurdu.

İki kardeş mühendisliği bırakıp çiftlik kurdu
  • 0
  • 2
  • 11 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Elektrik elektronik mühendisi iki kardeş 8 yıl evvel aldıkları kararla mesleklerini bırakıp çiftlik kurdu. Verimli ve sürdürülebilir hayvancılık için uğraş gösteren ağabey-kardeş, bilimsel metotlarla çiftlik içinde hayata geçirdikleri ekosistemle israfın da önüne geçmeyi başardı.

Bursa

Küçük çaplı bir ekosistem kurdular

37 yaşındaki Fatih Eren, Ankara‘da özel bir üniversitede elektrik elektronik mühendisliğini tamamladı. 23 yaşında okuldan mezun olan Fatih Eren’in kardeşi 31 yaşındaki Tuna Eren de özel bir üniversitenin elektrik elektronik mühendisliğini 2015’te bitirdi. Kurdukları çiftliği bilimsel temelde yönetmek isteyen kardeşlerden Tuna Eren, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknik Kısmı Yemler ve Hayvan Besleme Yüksek Lisansını da 2022’de tamamladı. Baba mesleği olan Ankara merkez olmak üzere İstanbul ve İzmir’de şubeleri bulunan aile şirketlerinde, Türkiye genelinde güvenlik ve network altyapı sistemleriyle ilgili yaklaşık 7 yıl çalışan Eren kardeşler, öteki kesim arayışına girdi. Hizmet kesiminden besin dalına geçerek üretim bazlı çalışmalar için kolları sıvayan kardeşler, yaklaşık 8 yıl evvel Ankara ve İstanbul’dan Bursa‘nın Karacabey ilçesine gelerek 15 dönüm arazi üzerinde bulunan çiftliği satın aldı. Çiftlik etrafındaki 300 dönüm tarla kiralayan Eren kardeşler, evvel kendi yemlerini üretti, akabinde yemlerin israf olmaması için bir ekosistem kurdu. Ürettikleri yemleri evvel büyükbaş, akabinde küçükbaş, sonra kümes hayvanları ve tavşanlara verdikten sonra hayvanlardan elde edilen gübreyi de tarlalarda tekrar kullanarak maliyetlerini en alt düzeye çekmeyi başardı.

Her şeyi sıfırdan yaptılar

Ağabey Fatih Eren, kısaca süreci şu sözlerle özetledi:

“Hikaye 7 yıl evvel başladı. Elektronik kesiminde 10 yıllık bir firma sahibiyiz ağabey, kardeş. Bölümdeki değişiklikleri ön görerek farklı bir dal arayışına girdik. Sonu olmayan bir bölüm olarak da besine yönelmek istedik. Daha evvelki işimiz hizmet dalıydı, biz üretmek istedik. Üretmenin daha bereketli olacağına inandık. Bölge olarak da Bursa Karacabey ilçesini seçtik. Gerek devlet teşvikleri, ziraî faaliyetlerin bu bölgede ağır olması bizim burayı tercih etmemize sebep oldu. 15 dönüm üzerindeki çiftliğimizi satın alarak bu işe giriştik. Her şeyi sıfırdan ağabey kardeş ikimiz yaptık. İkimizde elektrik elektronik mühendisiyiz. Kardeşim Tuna, bu işin daha bilimsel yapılabilmesi için Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni de bitirdi ve yüksek lisansını da yaptı. Sırtımıza bilime dayadığımız için çok şükür bugünlere geldik”

“Bu bize baba nasihatidir”

Çiftliklerinde hiçbir şeyin israf olmadığına dikkat çeken ağabey Eren, “Bu bize baba nasihatidir. İşimizdeki rahmetin sebebini buna bağlıyoruz. Bizim çiftliğimize giren her eser evvel büyükbaş hayvanlarımızda bedellendiriliyor, buradan arta kalan yemler küçükbaşa gidiyor, orda alta kalanları da kümes hayvanlarımıza gidiyor oradan da artanları en son tavşanlarımız yiyor. Bu türlü bir kapalı ekosistem diyebiliriz. Bu biçimde bir şey zayi olmuyor. İşin randımanı ve sürdürülebilirliği azamî düzeyde oluyor. Yemlerin tamamını kendimiz üretiyoruz. Çiftlik etrafındaki tarlarda eserleri yetiştiriyoruz. Buradan hasat ettiğimiz eserleri de depoluyoruz. Bunları bilimsel metotlarla saklayarak hayvanlara veriyoruz” biçiminde konuştu.

Ziraat fakültesini bitirip, yüksek lisansını tamamladı

Ankara’da elektrik elektronik mühendisliğinden mezun olan kardeş Tuna Eren, “İkinci üniversiteyi Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde okumamın sebebi hayvan besleme üzerineydi. Bu işi bilime dayalı, verimli hayvancılık yapabilmek için okumam gerekiyordu ve okudum. Ağabeyimle birlikte bu çiftlikte çok emeğimiz var. Biz bu çiftliği bir anda bu son haline getirmedik. Her sene üzerine koyarak, bilgiye deneyimimizi ekleyerek bugünlere geldik. Şu andaki tek hedefimiz burada verimli hayvancılık yapabilmektir” dedi.

“Doğa sevgisi sayesinde kolay adapte olduk”

Radikal bir kararla büyükşehir hayatından buraya geldiklerini lakin bu işe başlamalarının bir süreç olduğunun altını çizen Tuna Eren, “8 yıllık süreçte biz yavaş yavaş elektronik işlerimizi azaltarak bütün gücümüzü bu işe kanalize ettik. Bugün geldiğimiz noktada bu işe kendimizi adapte olmuş hissediyoruz. Memnunuz, üretmenin memnunluğunu ben yaşıyorum. Büyükşehirden buraya gelmek benim için olumlu oldu. Tahminen de içimizdeki tabiat sevgisi bu adaptasyon sürecini daha kolaylaştırdı” sözlerini kullandı. – BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

Haberler.com

https://www.haberler.com/yerel/iki-kardes-muhendisligi-birakip-ciftlik-kurdu-16613366-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir