Hubble Uzay Teleskobu’nda arıza! Son durum ne?

Hubble Uzay Teleskobu arıza verdi! İşte dev gözlemevinin yaşadığı arıza kahırları ve alınan tedbirler hakkında bilgiler…

Hubble Uzay Teleskobu’nda arıza! Son durum ne?
  • 0
  • 7
  • 4 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Yıllar boyunca insalık uzayı ve uzayın derinliklerini merak etti. Bu kapsamında birçok teknoloji ve metot geliştirildi. Bu teknolojilerden tahminen de en etkileyici olanlardan biri de Hubble Uzay Teleskobu’dur. Uzayda bulunan Hubble Teleskobu insanlığın daha da ileriye gidebilmesi için canlı datalar yollayan gerçek bir bilim merkezi diyebiliriz. Ancak teleskopta bir arıza var. İşte Hubble Teleskobu arızası ve detayları…

Hubble Teleskobu’u kendini inançlı moda geçirdi! Pekala sorun ne?

Uzayda bulunan ve bizler için daima bilgi akışı sağlayan Hubble Uzay Teleskobu insanlık tarihindeki en kıymetli teknolojik gelişmelerin ortasında yer almakta. 1990 yılında STS-31 Misyonu kapsamında uzaya bırakılan teleskop ismini Amerikalı astronom Edwin Hubble’dan almakta.

NASA’nın Büyük Gözlemevleri (Great Observatories) programındaki ilk teleskop olma özelliğini de taşıyan Hubble, birçok bilimsel makale ve yayın için kaynak niteliği taşımakta. Lakin geçtiğimiz birkaç gündür Hubble’ın başrol oynadığı bilimsel araştırmalar duraklatılmış durumda. Hubble teleskobu yaşadığı donanımsal teknik bir arıza sebebiyle şu anda inançlı moda alındı ve yanılgının giderilmesini bekliyor.

NASA tarafından yapılan açıklamada yanılgının birinci olarak 19 Kasım’da ortaya çıktığı belirtiliyor. Hubble teleskobunda meydana gelen arıza ile ilgili birinci haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Ortadan geçen süreçte teleskobun arızası bir kez giderildi lakin ortadan kısa bir müddet geçmesine karşın teleskop tekrardan arızalandı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamalarda kusurun Hubble Uzay Teleskobu gözlemevinin sahip olduğu 3 jiroskoptan ikisinin düzgün çalışmadığı ve bu sebeple alınan ölçüm sonuçlarının birbirlerini doğrulamadığı belirtildi. Teleskop sahibi olduğu yazılım sayesinde ölçüm sonuçlarında tutarsızlık fark ettiğinde inançlı moda geçiş yapıyor.

Burada merak edilen konu teleskoba ne olacağı? Çünkü geçtiğimiz haftaki haberimizde de tahlil için uğraşıldığından bahsetmiştik. Jiroskoplarda meydana gelen bir deformasyon sebebiyle de bu kusurların olabileceğini düşünürsek teleskop yakından bir tamir sürecine muhtaçlık duyabilir. Bu da NASA’nın başka bir vazife düzenlemesi manasına geliyor. Lakin 2009 yılında teleskopa 6 adet jiroskop takıldığını düşündüğümüzde “yedeği var” mantığına gidebiliriz.

Bunlara ek olarak NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu için tek jiroskopla çalışma sistemine geçişi de gündeme aldığını belirtebiliriz. Mevzuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde teleskobun önümüzdeki periyotlarda planlanan gidişatı hakkında daha net bilgi sahibi olacağız.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/hubble-uzay-teleskobunda-ariza-son-durum-ne

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir