Google’a büyük darbe! Epic Games davasında sona yaklaşıldı

Yargıç James Donato, Epic Games ve Google ortasındaki dava ile ilgili kesin kararını açıkladı. İşte ayrıntılar…

Google’a büyük darbe! Epic Games davasında sona yaklaşıldı
  • 0
  • 0
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Epic Games, 2020’de Android ve iOS‘a hakim olan uygulama mağazası ve faturalandırma kurallarına itiraz etmek için Google ve Apple’ı mahkemeye verdi. Yargıç James Donato, Epic Games ve Google ortasındaki dava ile ilgili sonuncu kararını açıkladı. İşte detaylar…

Epic Games ve Google ortasındaki dava karara bağlandı

Epic ve Google ortasındaki dava, heyetin oybirliğiyle Epic’in lehine oy kullanması ve Google’ın Play Store ve Google Play faturalandırmasında “yasadışı tekele” sahip olduğunu ilan etmesiyle bir karara vardı. Hakim James Donato ve heyet, Google’ın Play Store ve Play Faturalandırma aracılığıyla tekelcilik faaliyetinde bulunduğunu açıkladı.

The Verge haberine nazaran heyet, Google’ın kendi pazarlarında rekabete karşıt uygulamalarda bulunduğuna ve Epic’in Google’ın davranışından ziyan gördüğüne karar verdi. Dava, bilhassa Google’ın rekabete muhalif olduğu düşünülen uygulama ve mutabakatlarının dava boyunca birden fazla sefer ortaya çıkmasıyla sonuçlandı.

Karar açıklansa da davanın şimdi bitmediğini belirtelim. Yargıç James Donato, Epic’in ne kazandığını yahut Google’ın ne üzere değişiklikler yapması gerektiğini şimdi açıklamadı. Epic’in Apple’a karşı açtığı dava bu yılın başlarında Apple’ın hukuksal çabayı kazanmasıyla sona erdiğini belirtelim.

Konu ile ilgili blog yazısı yayınlanan Epic Games, “Bugünün kararı dünya çapındaki tüm uygulama geliştiricileri ve tüketicileri için bir çıkar olarak görüyoruz. Bu, Google’ın uygulama mağazasında yayınlanan uygulamalardan fahiş fiyatlar almak, rekabeti bastırmak ve yeniliği azaltmak için yetkilerini berbata kullandıklarını kanıtlıyor.” sözlerine yer verdi.

Sonuca itiraz edeceklerini açıklayan Google yetkilileri, “Karara itiraz etmeyi planlıyoruz. Android ve Google Play, başka tüm büyük taşınabilir platformlardan daha fazla seçenek ve açıklık sağlar. Deneme, Apple ve App Store’un yanı sıra Android aygıtlar ve oyun konsollarındaki uygulama mağazalarıyla da amansız bir rekabet içinde olduğumuzu açıkça ortaya koydu. Android iş modelini savunmaya devam edeceğiz ve kullanıcılarımıza, iş ortaklarımıza ve daha geniş Android ekosistemine olan bağlılığımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/epic-games-google-davasi-karara-baglandi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir