Google yeniden GPT 4’ün gerisinde kaldı!

Google, ChatGPT 4’e rakip yeni kuşak yapay zeka aracı Gemini AI’nin çıkışını erteledi. Ayrıntılar haberimizde.

Google yeniden GPT 4’ün gerisinde kaldı!
  • 0
  • 0
  • 5 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Google bu yılın başlarında düzenlediği I/O 2023 etkinliğinde multimodal yeteneklere sahip yeni jenerasyon yapay zekası Gemini AI‘yı tanıttı. Halihazırla Bard ile ChatGPT’ye alternatif sunan şirket Gemini ile bir adım ileri geçerek ChatGPT 4’e rakip olacaktı. Lakin yaşanan gelişmeler işlerin yolunda gitmediğini gösteriyor.

GPT 4 rakibi Gemini AI 2024’e ertelendi!

Google’ın şuanda kullanımda olan yapay zeka sohbet robotu Bard, Google’ın PaLM 2 modelini temel alıyor. 2023’ün başlarında piyasaya sürülen Bard bu müddet zarfında yeteneklerini arttırdı. Lakin Google, çok modlu yeteneklerle konuşma yapay zekasını daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Google bu nedenle I/O 2023’te açıklandığı Gemini adlı yeni kuşak yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor.

Google, OpenAI’nin ChatGPT4’ü ile rekabet etmek için geliştirdiği konuşmaya dayalı yapay zeka eseri Gemini‘nin çıkışını sessizce 2024’ün birinci çeyreğine erteledi. Birden çok lisanın desteklenmesi Gemini’nin global başarısı için kilit rol oynuyor.

Ancak ortaya çıkan raporlara nazaran Gemini, İngilizce dışındaki sorguları şimdi başarılı bir biçimde cevaplayamıyor. Bundan ötürü CEO’su Sundar Pichai, Kaliforniya, New York ve Washington’da yapılması planlanan bir dizi Gemini aktifliğini kısa müddet evvel iptal etti.

Google, I/O 2023 etkinliğinde en yeni PaLM 2 ve Gemini hakkında uzun uzun konuşmuştu. Bilindiği üzere, Google Cloud programının kesimi olan şirketlere test maksadıyla Bard with Gemini’nin birinci sürümlerine erişim müsaadesi de verilmişti. Lakin iki hafta evvel bu şirketlere Gemini’yi 2024’ün birinci çeyreğine kadar beklememeleri söylendi. Tüm bunlar, Google’ın Gemini AI teknolojisinde büyük gecikmeler yaşanacağını gösteriyor.

Bu ortada OpenAI ise kendi yapay zekasını süratle geliştirmeye devam ediyor. Son olarak şirket Plus aboneleri için ChatGPT’de DALL-E 3 entegrasyonunu başlattı. Ayrıyeten gelecek yıl özel bir GPT Mağazası çıkarmayı planlıyor. Son vakitlerde OpenAI’de yaşanan çalkantılı olaylara karşın yol haritaları ve yapay zeka inovasyonuna katkılar güçlü bir biçimde ilerliyor.

Görünen o ki ChatGPT tarafında yeni gelişmeler süratle ilerken, Google tarafında işler pekte uygun gitmiyor. Google ve ChatGPT ortasında yaşanan rekabet hakkında sizlerin niyeti nedir?

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/google-gemini-ai-ertelendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir