Geliştiriciler mutlu! Google, kod yazan yapay zeka aracını kullanıma sundu

Google, merakla beklenen Geliştiriciler için Google Duet AI’i kullanıma sundu. İşte yapay zeka aracının ayrıntıları…

Geliştiriciler mutlu! Google, kod yazan yapay zeka aracını kullanıma sundu
  • 0
  • 1
  • 14 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Son yıllarda şirketler ortasındaki yapay zeka savaşı giderek şiddetlendi. Teknoloji devleri kaynaklarının kıymetli bir kısmını bu alana harcıyor. Bu devlerden birisi de hiç elbet Google. Son birkaç haftadır isminden kelam ettiren Google, kısa müddet evvel kod yazabilen yapay zeka aracını kullanıma sundu. İşte bilmeniz gerekenler…

GitHub Copilot rakibi Google Duet AI neler sunuyor?

Google, bugün gerçekleştirdiği bir aktiflikte değerli açıklamalar yaptı. Bunlardan birisi de birinci olarak bu yılın başlarında tanıtılan Duet AI‘ın, başka Google uygulamalarının akabinde geliştiriciler için de sunulması oldu. Yazılımcılar için büyük kolaylık sağlayan bu yapay zeka aracı, GitHub tarafından geliştirilen Copilot’a rakip olarak karşımıza çıktı.

Sene başında tanıtıldığında büyük heyecan yaratan Geliştiriciler için Duet AI, yazılımcılara kod yazmada yahut eksik kalan kodları tamamlamada yardımcı olabiliyor. Bu da geliştiriciler için vakit tasarrufu manasına geliyor.

Şu an bu haliyle kullanıma sunulsa da yakın vakitte Gemini yapay zeka lisan modeli ile desteklenecek olan Geliştiriciler için Google Duet AI, birçok şirket tarafından sağlanan datalar ile eğitiliyor. Bu şirketler ortasında Confluent, Redis ve MongoDB de bulunuyor. Pekala bu yapay zeka aracı hangi lisanları destekliyor?

Yapay zeka aracı şu anda C, C++, Java, JavaScript ve Python da dahil olmak üzere 20’den fazla lisanı destekliyor. Bu sayının ilerleyen vakitlerde daha da artması bekleniyor. Geliştiriciler için Google Duet AI‘ı Google Cloud aracılığıyla Visual Studio Code ve JetBrains IDE üzerinde kullanabilirsiniz. Bunun için gerekli eklentileri indirdikten sonra geliştirici hesabınıza giriş yapmanız kâfi. İlgili linkler şu halde;

  • Google Cloud Code eklentisi – Visual Studio Code
  • Google Cloud Code eklentisi – JetBrains IDE

Geliştiriciler için Google Duet AI, Ocak 2024’ün sonuna kadar ücretsiz bir halde kullanılabilir. Ama daha sonrasında 19 dolar karşılığında hizmet verecek.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Yapay zeka aracını nasıl buldunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

Kaynak : https://shiftdelete.net/gelistiriciler-icin-google-duet-ai

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir