Gazze’de vefata kalkan el! ABD’nin ateşkes tasarısını veto etmesine reaksiyon yağıyor

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda Gazze’de ivedilikle insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. 13 kabul oyuna karşı ABD’nin kalıcı üye olması taslağın reddedilmesine neden oldu. Birçok ülke bu duruma reaksiyon gösterdi.

Gazze’de vefata kalkan el! ABD’nin ateşkes tasarısını veto etmesine reaksiyon yağıyor
  • 0
  • 1
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda (BMGK), Gazze‘de ivedilikle insani ateşkes talep edilen karar tasarısı 13’e karşı daimi üye olan ABD’nin hayır oyu ile reddedildi. Bu karar İsviçre, Slovenya ve Malta başta olmak üzere ülkelerin yansısına neden oldu.

ABD’NİN OYU İLE ATEŞKES TASARISI REDDEDİLDİ

BMGK’de Birleşip Arap Emirlikleri ve ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 80’den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu Gazze‘de ivedilikle insani ateşkes talep edilen karar tasarısı, dün düzenlenen acil oturumda oylandı. Tasarı, daimi üye ABD tarafından veto edilirken İngiltere “çekimser” kaldı, başka 13 üye de “evet” oyu verdi. Hemen insani ateşkes daveti yapılan karar tasarısında, tüm taraflara bilhassa sivilleri muhafaza konusunda memleketler arası hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme daveti yapılmıştı. Karar tasarısında, tüm esirlerin hemen ve şartsız özgür bırakılması ve insani yardıma erişim sağlanması talep ediliyordu.

ABD’nin BM Daimi Temscilisi Robert Wood

ABD’NİN OYUNA REAKSİYONLAR ARKA ARDA GELDİ

İsviçre, Slovenya ve Malta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunda (BMGK), Gazze‘de hemen insani ateşkes talep edilen karar tasarısının veto edilmesinden ıstırap duyduğunu açıkladı.

İsviçre Dışişleri Bakanlığının X toplumsal medya platformundan yapılan paylaşımda, BMGK’de, Gazze‘de hemen insani ateşkes talep edilen karar tasarısının veto edilmesinden hüzün duyulduğu belirtildi.Paylaşımda, “İsviçre, İsrail‘in güvenlik ve savunma hakkını etkilemeyen süreksiz bir ‘insani orta’yı destekliyor.” tabirleri yer aldı.

Malta’nın BM Daimi Temsilciliğinin X platformundan yapılan paylaşımda, Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin (BAE) Gazze‘deki krize ait BMGK’ye sunduğu ve Malta’nın eş sunucusu olduğu karar tasarısının veto edilmesi nedeniyle ıstırap duyulduğu bildirildi. Paylaşımda, ” Gazze‘deki durum savunulamaz ve felakettir. Acil olarak insani bir ateşkes sağlanması gerekiyor.” sözleri yer aldı.

Slovenya’nın BM Daimi Temsilciliğinin X toplumsal medya platformundan yapılan paylaşımda, “BM Genel Sekreteri’nin BMGK’ye insani bir felaketi önlemek için harekete geçme daveti ve insani ateşkes ilan etme talebinin akabinde çok kıymetli bir adım olarak gördüğümüz ve BAE tarafından sunulan karar tasarısının BMGK tarafından kabul edilmemesinden ıstırap duyuyoruz.” tabirleri kullanıldı.

Slovenya’nın öncelikli olarak ” Gazze‘de kalıcı bir ateşkes sağlanmasını” desteklediği vurgulanan açıklamada, iki devletli tahlile dayanan, İsrail‘in güvenliğini sağlayacak ve Filistin’in tanınmasına yol açacak memleketler arası bir barış konferansı düzenlenmesinden yana olunduğu bildirildi.

FİLİSTİN BM TEMSİLCİSİ: MÜTHİŞ BİR GÜN, YARIN YÜZLERCE İNSAN DAHA ÖLDÜRÜLECEK

Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da Gazze‘de hemen insani ateşkes talep edilen karar tasarısının BM Güvenlik Kurulunda (BMGK) ABD tarafından veto edilmesine reaksiyon gösterdi.

Mansur, vetonun akabinde yaptığı konuşmada, “Bu, Güvenlik Kurulu için fecî bir gün. Bu sonucu reddediyoruz ve bu menfur vahşeti durdurmak için her türlü legal yola başvurmaya devam edeceğiz. İnsan hayatını, bölgesel ve memleketler arası barış ile güvenliği tehdit eden bu önemli kriz karşısında Güvenlik Kurulu’nun şu ana kadar net sorumluluklarını yerine getirmesi engellendi. Yarın bu saatlerde yüzlerce insan öldürülecek. Sonra da yüzlerce ve binlercesi. Çocuklar ezkaza değil, kasıtlı olarak öldürülecek, yetim kalacak, yaralanacak, ömür uzunluğu sakat kalacak.” dedi.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal pahalara yönelik daima ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail‘e 7 Ekim’de kapsamlı taarruz düzenledi. İsrail‘de 7 Ekim’deki taarruzlarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

CAN KAYBI 17 BİNİ AŞTI

İsrail‘in Gazze Şeridi’ne akınlarında en az 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i bayan olmak üzere 17 bin 487 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce meyyit olduğu bildiriliyor. İsrail ordusu halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarını amaç alarak sivil altyapıyı tahrip ederken, karadan işgal sürecinde 93 askeri öldü. Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı özgür bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin taarruzlarında 272 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu ile Lübnan Hizbullahı’nın hudut sınırındaki düşük yoğunluklu çatışmalarında ise 23 Lübnanlı sivil, 93 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

Haberler.com

https://www.haberler.com/dunya/gazze-de-olume-kalkan-el-abd-nin-veto-kararina-16610536-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir