Eskişehir’de Mesleksel ve Teknik Eğitim Niteliği Çalıştayı Düzenlendi

Eskişehir’de Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Mesleki ve Teknik Eğitimin Niteliğini Artırma Çalıştayı’nda, yeni mesleklerin ortaya çıkması ve eleman yetiştirilmesi hususları tartışıldı.

Eskişehir’de Mesleksel ve Teknik Eğitim Niteliği Çalıştayı Düzenlendi
  • 0
  • 0
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Eskişehir‘de, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünce “Mesleki ve Teknik Eğitimin Niteliğini Artırma Çalıştayı” düzenlendi.

Vali Hüseyin Aksoy, Eskişehir Öğretmenevi’nde kesim ve eğitim temsilcilerinin katıldığı programın açılışında yaptığı konuşmada, yeni mesleklerin ortaya çıktığını söyledi.

Bu mesleklere eleman yetiştirilmesi için yeni alanların açılması gerektiğini vurgulayan Aksoy, şunları lisana getirdi:

“Bu çalıştayda genel manada, mesleksel eğitimin bütün sıkıntılarının tartışılmasının yanında Eskişehir’de hangi alan ve kısımların açılması ve kapatılması konusunda somut tekliflerin çıkmasını bekliyorum. Ulusal Eğitim Bakanlığımızın ortaya koyduğu birtakım alan ve kısımlar var lakin süreç içinde değişen koşullarda Ulusal Eğitim Bakanlığının alan ve kol olarak ortaya koymadığı belli meslek kollarımız da olabilir. Bunların da tespitinin yapılması ve B0akanlığımıza iletilerek yeni alan ve kolların açılması konusunda çalışma yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyim. Yalnızca Ulusal Eğitim Bakanlığımızın ortaya koyduğu alan ve kollarla hudutlu kalmamamız gerektiğini söz etmek isterim.”

AK Parti Eskişehir Milletvekili Ayşen Gürcan ise Eskişehir’de mesleksel eğitim veren lise sayısının etraf vilayetlere nazaran fazla olduğunu belirtti.

Eskişehir’in endüstrisiyle öne çıkmış bir kent olduğuna işaret eden Gürcan, şöyle konuştu:

“Gelişmiş ülkelere baktığımızda, ilerlemeyi sağlayan insan gücü mesleksel eğitimden geçmiştir. Şayet siz, meslek erbabını düzgün yetiştirmezseniz, yapacağınız teknoloji atakları sonuç vermeyecektir. Sanayi bölgesinde yaptığımız bütün istişarelerde ortaya çıkan bir gerçek var ki işsizlik değil emekçi bulma sorunu olduğunu görüyoruz. Üniversite mezunu olmak, mesleksel yeterliliği bugün için piyasada sağlamıyor. O vakit yeterli bir planlama yapmak gerekiyor. Tahminen de mesleksel hiyerarşinin toplumsal kabulde tekrar çalışılması gerekiyor.”

Programda, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Sinan Aydın da iştirakçilere hitap etti.

Kaynak: AA / Eğitim

Haberler.com

https://www.haberler.com/egitim/eskisehir-de-mesleki-ve-teknik-egitim-niteligi-calistayi-duzenlendi-16584648-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir