Erdoğan’ın Atina ziyareti öncesi muştuyu verdiler! Türklere vize kolaylığı duyurulacak

Bir devir büyük tansiyonun hakim olduğu Ankara-Atina hakkında olağanlaşma adımları atılırken, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştireceği Yunanistan ziyareti öncesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Milletlerarası haber ajansları, Yunan hükümetinin Türklere vize kolaylığı konusunda kıymetli adımlar attığını ve muştuların Erdoğan’ın ziyareti sırasında duyurulmasının beklendiğini aktardı.

Erdoğan’ın Atina ziyareti öncesi muştuyu verdiler! Türklere vize kolaylığı duyurulacak
  • 0
  • 2
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün gerçekleştireceği Atina ziyareti öncesinde bölgede dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Yunan hükümetinin Türklere vize kolaylığı konusunda kıymetli adımlar attığını duyuran memleketler arası haber ajansları, müjdenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında duyurulmasının beklendiğini kaydetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ATİNA ÇIKARMASI

Bu yıl kritik seçim süreçlerinden geçen Türkiye ve Yunanistan ortasında gerilen iplerin olağana dönmesi için dikkat cazip bir eşikten geçiliyor. Son aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece apansızın gelebiliriz” kelamlarıyla tansiyonun yükseldiği ve Ege’nin iki tarafından tansiyonun arttığı ilgilerde bugün Erdoğan kalabalık bir bakan heyetiyle birlikte Atina’ya giderek bağlarda yeni bir devrin temellerini atmak istiyor.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN BAĞLARINDA YENİ SAYFA

Bu kritik ziyaret öncesinde memleketler arası haber ajansları da dikkat cazibeli yorumlarda bulundu. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, “Her iki ülke de yıllar süren tansiyonun akabinde ilgilerde yeni bir sayfa çevirmeyi umut ediyor” yorumuna yer verdi. 1990’larda iki ülkenin savaşın eşiğinde olduğu ve daha sonra Kıbrıs konusu, güç kaynakları ve Ege Denizi’ndeki tansiyon ile birlikte mülteci krizi üzere bahislerde uyuşmazlıklar yaşandığını aktaran ajans, Şubat ayında yaşanan sarsıntılardan sonra ve seçim süreçlerinin atlatılmasıyla birlikte tansiyonun düştüğünü hatırlattı.

TÜRKLERE VİZE KOLAYLIĞI DUYURULACAK

Reuters’a konuşan bir Yunan hükümet yetkilisi, “Pozitif bir gündeme yük vererek bunun her iki tarafa da katkı sağlayacağını göstermek istiyoruz” dedi. Haberde, “Hükümet yetkililerine nazaran toplantılardan ortak bir deklarasyon ve iktisat, sıhhat, eğitim, tarım, göç ve turizm üzere kesimlerde mutabakatlar çıkacak. Yetkililer, Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nden Türk vatandaşlarının Türkiye kıyılarına yakın 10 ada için yedi günlük turist vizesine yine başvurabilmeleri için müsaade aldığını ve bunun düzgün niyetin bir delili olarak ziyaret sırasında duyurulmasının beklendiğini söyledi” tabirlerine yer verildi.

AP: ERDOĞAN NEDEN ATİNA’YA GELİYOR?

ABD merkezli haber ajansı Associated Press ise, “Erdoğan neden Atina’ya geliyor” başlığıyla hazırladığı belgede, “Gündemde iktisat, ikili münasebetler ve göç var. Yunanistan ile ilgilerin düzelmesi Türkiye’nin Avrupa Birliği ile gerilen ilgilerini yumuşatmasına yardımcı olacaktır” sözleriyle ziyareti duyurdu. Haberde, “Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinin yalnızca birkaç saat sürmesi ve programının sıkışık olması bekleniyor. Yunan yetkililer ise daha şimdiden işbirliğinin geliştiğine dair işaretler görmeye başladı. Mitsotakis kabinesinin on üyesi ikili görüşmelere katılacak ve bunların birçok Türk mevkidaşlarıyla deklarasyon ve işbirliği mutabakatları imzalamakla görevli” tabiri yer aldı.

Haberler.com

https://www.haberler.com/dunya/erdogan-in-atina-ziyareti-oncesi-mujdeyi-verdiler-16603310-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir