Engelli Biyoloji Öğretmeni Örnek Bir Gayret Veriyor

Kayseri’de vazife yapan biyoloji öğretmeni Fethi Ahmet Öner, çocukken geçirdiği yangın sonucu hem babasını hem de sağ elini kaybetti. Lakin yılmadan üniversiteyi kazanan Öner, meslekte 21. yılını doldurarak öğrencilerine rol model oldu.

Engelli Biyoloji Öğretmeni Örnek Bir Gayret Veriyor
  • 0
  • 0
  • 4 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

KAYSERİ’de vazife yapan biyoloji öğretmeni Fethi Ahmet Öner (44), 2 yaşında hem babasını hem de çıkan yangında sağ elini kaybetti. Yüzünde de yanıklar oluşan ve çeşitli operasyonlar geçiren Öner, yılmayıp, üniversiteyi kazanarak öğretmen oldu. Meslekte 21’inci yılına dolduran ve hayat uğraşı ile öğrencilerine rol model olan Öner, “Toplum içindeki ön yargıları yıkmak için daima uğraş ettim. Her türlü pürüzleri aşarak bu vakte geldim” dedi.

Elazığ‘da 2 yaşında babasını kaybeden Fethi Ahmet Öner’in annesi ile yaşadığı meskende, mevt haberinden 6 ay sonra yangın çıktı. Tavandaki naylon örtünün düşmesi sonucu Öner’in bedeninde ileri derecede yanıklar oluştu. Yanıklar nedeniyle sağ elini de kaybeden Öner, ilkokula eldiven takarak gitti. Hem uzuv kaybı yaşayan hem de yüzünde yanık izleri olan Öner, yılmayıp, üniversite imtihanını kazandı. Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı’nı bitiren Öner, öğretmenlik yapmaya başladı. Meslekte 21’inci yılına dolduran, birçok proje katılan ve danışmanlık yapan Öner, hayat çabası ile de öğrencilerine örnek oldu.

‘ANKARA’DA 6 AY TEDAVİ GÖRDÜM’

Kayseri‘nin Talas ilçesindeki Hidayet Aydoğan Toplumsal Bilimler Lisesi’nde 8 yıldır vazife yapan ve başöğretmen unvanı alan Fethi Ahmet Öner, “Küçükken meskende yangın kazası yaşadım. Bedenimin birtakım bölgelerinde yanık izleri oluştu. Elazığ’da yanık tedavi merkezi olmadığı için Ankara’da, 6 ay tedavi gördüm. Operasyon üstüne operasyon geçirdim ve baya yıprandım. Engelli olduktan sonra hayat gayretim daha da arttı. Hayatım boyunca daima uğraş ile yaşadım. Toplum içindeki ön yargıları yıkmak için daima çaba ettim. Her türlü mahzurları aşarak bu vakte geldim” dedi.

‘NEDEN ENGELLİ BİR VALİ OLMASIN’

İlkokula birinci başladığında ‘eli yanmış’, ‘yüzü yanmış’ üzere sözler nedeniyle çok rahatsız olduğunu anlatan Öner, “Engellileri asıl engelleyen, dışarıdaki ön yargılı beşerler. Birinci başta yalnızca biyolog olma hayalim vardı. Artık tek hedefim, toplumda engellilere yönelik ön yargıyı ortadan kaldırmak. Neden engelli bir vali, ulusal eğitim müdürü olmasın? Fırsat verildiğinde her şeyi yapabiliriz. Kâfi ki bize yapay maniler oluşturulmasın” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/engelli-biyoloji-ogretmeni-ornek-bir-mucadele-veriyor-16590423-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir