Edirne, Balkan Kürek Şampiyonası’na konut sahipliği yapacak

Gelecek yıl Edirne’nin mesken sahipliğinde gerçekleştirilecek Balkan Kürek Şampiyonası için milletlerarası standartlara uygun bir parkur kurulacak. Meriç Irmağı’nın doğal özellikleri sayesinde kürek sporuna uygun bir alan oluşturulacak. Tertipler, Edirne’nin turizm potansiyelini artıracak.

Edirne, Balkan Kürek Şampiyonası’na konut sahipliği yapacak
  • 0
  • 2
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Balkan Kürek Şampiyonası, önümüzdeki yıl Edirne‘nin mesken sahipliğinde Meriç Irmağı’nda gerçekleştirilecek.

Uluslararası standartlara uygun bir parkurun kurulacağı ırmak, gelecek yıl eylül ayında düzenlenecek Avrupa 23 Yaş Altı Kürek Şampiyonası’nın akabinde bir büyük tertibe daha konut sahipliği yapacak.

Kentin büyük tertipleri düzenleme hakkı elde ettiğine dikkati çeken İba, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde Balkan Kürek Şampiyonasını düzenleme müracaatımız kabul edildi. 2024 yılında Avrupa 23 Yaş Altı Kürek Şampiyonası’ndan sonra Balkan Şampiyonası da Edirne’de yapılacak. Bu tertiplerin provası olarak Türkiye Kürek Federasyonumuzla bir arada Türkiye Kürek Şampiyonası organize ettik. Mart ayında Türkiye Kürek Şampiyonası, eylül ayında Avrupa 23 Yaş Altı Kürek Şampiyonası, ardından Balkan Kürek Şampiyonası, Dünya Kürek Federasyonu (FISA) fikstürüne girdi.”

Meriç Irmağı’nda kürek teknelerinin daha çok görüleceğini söz eden İba, “Buraya yapılacak parkur Cumhuriyet tarihinin birinci parkuru ve Avrupa’nın doğusundaki son parkur. Bu parkur birinci sefer Edirne’de yapılacak. Dünyada birçok örneği var lakin doğal olması başka bir özellik taşıyor. Pozisyonu çok hoş, burada rüzgar olduğunda ırmakta bir dalgalanma olmuyor. Bundan ötürü atletler rahatlıkla kürek çekebiliyor.” diye konuştu.

“Edirne küreğin başşehri olacak”

İba, kentte yapılacak tertiplerin kent turizmine büyük katkı sağlayacağını tabir etti.

Uluslararası standartlara sahip parkurun pek çok tertibe mesken sahipliği yapacağını lisana getiren İba, şunları kaydetti:

“Burası dünyada kabul edilen bir parkur olacak ve birçok aktiflik burada yapılacak. Bilhassa İskandinav ülkelerinin burayı çok tercih edeceği söyleniyor. Böylelikle kentin tanıtım ve turizmine katkı sağlayacak. Edirne küreğin başşehri olacak diyoruz. Ulusal kadro kamplarını burada yapacak, Türkiye’deki 40’dan fazla idman ve müsabakalarını burada yapacak.”

Kaynak: AA / Spor

Haberler.com

https://www.haberler.com/spor/edirne-balkan-kurek-sampiyonasi-na-ev-sahipligi-yapacak-16607057-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir