Çankırı Karatekin Üniversitesi Tuz Üzerine İhtisaslaşıyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi, tuz üzerine ihtisaslaşmasıyla Çankırı kaya tuzunun bedel kazanmasını hedefliyor. Üniversite, tuz alanında yapılacak bilimsel çalışmaların yanı sıra yeni dallarda kullanılmasına yönelik çalışmalar da gerçekleştirecek.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Tuz Üzerine İhtisaslaşıyor
  • 0
  • 6
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Çankırı Karatekin Üniversitesinin (ÇAKÜ) tuz üzerine ihtisaslaşmasıyla Çankırı kaya tuzunun kıymet kazanması hedefleniyor.

ÇAKÜ’nün “Sektörel Tuz ve Tuz Temelli Stratejik Ürünler” Projesi ile Yükseköğretim Konseyi (YÖK) tarafından Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’na dahil edilmesiyle Çankırı’da üretilen kaya tuzuyla ilgili yapılacak bilimsel çalışmaların yanı sıra yeni dallarda kullanılmasına yönelik çalışmalar da gerçekleştirilecek.

Çankırı’daki mağaradan yılda yaklaşık 450 bin ton kaya tuzu çıkarılırken bu tuzların bir kısmı sofralık tuz olarak, büyük kısmı da endüstriyel alanda kullanılıyor.

Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, AA muhabirine, ülkenin ve bölgenin kaynaklarının ve potansiyelinin en güzel formda kıymetlendirilmesi ismine projenin geleceğe önemli manada katkı sunacağını söyledi.

Tuz yalnızca sofralık ve süs eşyası olarak değil geniş bir alanda kullanılacak

Üniversitede oluşturacakları Tuz Araştırmaları Uygulama Merkezi’nin ÇAKÜ’nün tuz alanındaki bütün çalışmalarını organize edeceğini anlatan Çiftçi, “Merkez çalışmalara inovasyon katacak, bilimsel çıktılarla da destekleyerek kamuoyuna deklare edecektir. Tuzun yalnızca sofralık tuz ve süs eşyası olarak kullanılmadığını, tıpkı vakitte tarımdan turizme kadar, sanattan yeni inovatif bileşenlerin elde edilmesine kadar geniş bir yelpazede kullanılacağını buradan tabir edeceğiz.” diye konuştu.

Çankırı’nın tuz rezervleri konusunda dünyada önde gelen bölgeler ortasında yer aldığına dikkati çeken Çiftçi, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla tuzun en güzel halde kıymetlendirilmesi hem bölgeye katkı yapacak hem de tuzla ilgili yeni bölümlerin, yeni dal ekosisteminin oluşmasına da vesile olacaktır. Bu hususla ilgili daha evvel çalışmış, alanında uzman, değerli akademisyenlerimizin dayanağıyla lokal dinamiklerin de katkılarıyla yeni bir çalışma alanı ortaya koymuş olacağız. Bunu Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak üstlenmenin de memnunluğunu yaşıyoruz ve biz biliyoruz ki vaktinde ve vaktinde bedellendirilen her potansiyel gelecek için nitekim değerli bir katkı.”

Üniversitenin toplumla, kentle, endüstriyle, dallar ve öteki paydaşlarla içi içe olmasının ehemmiyetine dikkati çeken Çiftçi, “Bu irtibat sonucunda ortaya koyacağı katma pahalar her gün artarak ülke ekonomimize ve insanımıza katkı sunmalıdır. Bu doğrultuda bilhassa turizm, sıhhat, kimya, ilaç, sanayi ve tıpkı biçimde yeni terapi uygulamalarının da merkezi olacak çalışmalarımız başlamıştır.” diye konuştu.

Bunun uzun soluklu bir süreç olduğunu lisana getiren Çitçi, şunları kaydetti:

“Bu çalışmanın çıktıları kısa devirde hem ekonomik manada hem toplumsal ve iktisadi manada tesirlerini gösterecektir. Bu tarafıyla Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin omuzuna yüklenen bu sorumlulukta ülkeye önemli katkılar olarak kendini gösterecek çalışmaları ortaya koyacağız.”

Kaynak: AA / Eğitim

Haberler.com

https://www.haberler.com/egitim/cankiri-karatekin-universitesi-tuz-uzerine-ihtisaslasiyor-16571480-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir