Bucak’ta Özel Eğitim Merkezi Dolandırıcılık Davası Başladı

Burdur’un Bucak ilçesinde engelli öğrencilerin eğitim aldığı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde, devletten fazla eğitim fiyatı aldıkları teziyle dava açıldı. 8 sanık hakkında 4 yıldan 10 yıla kadar mahpus isteniyor.

Bucak’ta Özel Eğitim Merkezi Dolandırıcılık Davası Başladı
  • 0
  • 2
  • 14 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Burdur‘un Bucak ilçesinde engelli öğrencilerin eğitim aldığı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde, devletten fazla eğitim fiyatı aldıkları argümanıyla “kamu kurum ve kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık” ve “kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği” kabahatlerinden haklarında 4 yıldan 10 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılan 8 sanığın yargılanmasına başlandı.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın birinci duruşmasına, tarafların avukatları, engelli müştekiler ile aileleri katıldı.

Sanıklardan işletme sahibi S.Ö. ve merkezin müdürü K.A. Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılırken, merkezde fizyoterapist olarak misyon yapan sanık H.A.Ü. duruşma salonuna hazır bulundu.

Katılan sanıkları ve taraf avukatlarının savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Duruşmanın akabinde engelli bireylerin aileleri ismine avukat Şefika Aygüneş, gazetecilere, hatadan ziyan gören 12 engelli öğrencinin ailesinin evrakta müşteki olduğunu söyledi.

Soruşturmanın yaklaşık 5 yıl sürdüğünü belirten Aygüneş, “Söz konusu özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine gelen 12 özel öğrencinin derslere girmemelerine karşın güya kurumda eğitim almış üzere gösterilerek velileri ismine uydurma imza atan şüphelilerin devletten fazladan para kazanmaları argümanıyla bu soruşturma başlatıldı.” sözlerini kullandı.

Aygüneş, davada Ulusal Eğitim Bakanlığından gelir dayanağı alan bu rehabilitasyon merkezinin işletme sahibi, müdürü ve çalışanları hakkında 4 yıldan 10 yıla kadar mahpus istendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Suçtan ziyan gören kişi sayısı kadar cezaların artırılmasını talep ediyoruz. Evraktaki eksiklikler giderildikten sonra umuyoruz ki sanıklar cezalandırılacaklar. Biz duruşmada, cürümden ziyan görenlerin özel ihtiyaçlı ve birçoklarının çocuk olması nedeniyle Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının da evraka dahil olmasını istiyoruz. Bu bahisle ilgili Bakanlıktan takviye talep ediyoruz. Bilhassa Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı olarak açılan bu kurumların daha fazla denetlenmesini istiyoruz.”

İlknur Acar da oğlunun o kuruma gittiği devirde eğitim hakkının kaybolduğunu belirterek, adalete güvendiğini ve bu davada özel çocuklara herkesin takviye vermesini beklediğini kaydetti.

Kaynak: AA / Aktüel

Haberler.com

Kaynak : https://www.haberler.com/guncel/bucak-ta-ozel-egitim-merkezi-dolandiricilik-davasi-basladi-16624485-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir