Bel Ağrısını Hafife Almayın

Uzmanlar, bel ağrısının pelvik taban disfonksiyona bağlı olabileceğine dikkat çekiyor. Bel ağrısının sebepleri ve tedavi yolları hakkında bilgiler veriliyor.

Bel Ağrısını Hafife Almayın
  • 0
  • 9
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -


Bel ağrısını hafife almayın

Bel ağrısının sebebi pelvik taban disfonksiyon olabilir

Fzt. Karakuş: “Kayropraktik uygulama birinci tercih edilmesi gereken bir uygulama değildir”

UŞAK – Bel ağrısının hafife alınmamasını isteyen uzmanlar, bel ağrılarının pelvik taban disfonksiyona bağlı olabileceğine dikkat çekti.

Bel ağrısının sebeplerini hakkında bilgiler veren Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzm. Esma Karakuş “Bel ağrısının bir çok sebebi olabilir. Bunlar ortasında patolojik, kas ve iskelet sistemine bağlı disfonksiyonlar (fonksiyon bozukluğu) ve pelvik tabanına bağlı disfonksiyonlar bunların hepsi belde ağrı oluşturabilecek yapılardır.” dedi.

Fzt. Karakuş, bel ağrısın sebeplerinden biri olan pelvik taban disfonksiyon ile münasebetini şöyle açıkladı:

“Kas iskelet sistemlerimizde trigger point (tetikleyici nokta) dediğimiz noktalar oluşturarak ağrıya sebep olur. Şayet pelvik tabandada trigger point dediğimiz yapılar oluşmuşsa, bunlar bele, kalçaya ve bacağa yansıyan ağrılar oluşturabilir. Şayet patolojik (Bel fıtığı, hudut sıkışması, inflamasyon vb.) bir durum varsa öncelikle uzman tabip tarafından kıymetlendirilmesi gerekir. Şayet hiçbir patolojik durum yoksa trigger pointler kıymetlendirilebilir.”

Son vakitlerde çok tanınan olan kayropraktik uygulamasının bel ağrısı üzerindeki tesirini, aktifliği ve ağrıyı önlemek için neler yapılması gerektiğine değinen Fzt. Karakuş, şu bilgileri paylaştı:

“Kayropraktik uygulamalar bizde manipülasyon olarak geçen manuel uygulamalarımızın bir kesimidir. Sesi gereği insanları zihnen ve süratli tahlil fikriyle birinci tercih edilenler ortasında. Öncelikle bedenin kas iskelet sistemi olarak değerlendirip kas iskelet sistemini biraz gevşetip, sorunu ortadan kaldırdıktan sonra en son tercih edilmesi gereken tercihler ortasındadır. Kayropraktik uygulamalar kesinlikle ilgili uzman kişi tarafından uygulanması gerekir. İlgili uzman kişi tarafı haricinde uygulandığı vakit çok büyük kusurlara sebep olabilir. Kayropraktik uygulamaların tesirli olup olmadığı basamak basamak değerlendirip gereken sorun evvel ortadan kaldırıldıktan sonra, muhtaçlık halinde en son uygulanabilir. Kayropraktik uygulama katiyen sorunu ortadan kaldırabilir yahut tahlilsiz bırakabilir demek yanlış olur. Ancak birinci etapta tercih edilmesi gereken bir uygulama değildir. Bel ağrısını önlemek için ise kas iskelet sistemimizi sağlıklı tutmamız gerekiyor. Bütüncül bakmak gerekirse beslenmemize ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Birebir halde ruh sıhhati yeterli giderse vücuda yansıyarak vücut sıhhatini dayanaklar. Öte yandan mesleğimiz gereği pahalandırmak gerekirse kas kuvvetini, hacmini ve dayanaklılığımızı artıra biliriz. Yanlış hareket yapmaktan kaçınarak ve beden farkındalığımızı artırarak işimize nasıl adapte olabiliriz bunları değerlendirip uygulaya biliriz”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Haberler.com

https://www.haberler.com/saglik/bel-agrisini-hafife-almayin-16571406-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir