Antalya’da Toplu Taşıma Karar Takviye Sistemi Projesi Toplantısı Düzenlendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde EIT Urban Mobility hibe takviyeli Cermoni Projesi’yle ilgili toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Antalya ve Vignola’da pilot olarak uygulanacak yazılımın entegrasyon süreci ele alındı.

Antalya’da Toplu Taşıma Karar Takviye Sistemi Projesi Toplantısı Düzenlendi
  • 0
  • 6
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Toplu taşıma karar takviye sistemi olan, EIT Urban Mobility hibe dayanaklı Cermoni Projesi’yle ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde toplantı düzenlendi. İtalya’nın Vingola Belediyesi’nden konukların da yer aldığı toplantıda Antalya’da ve Vignola’da toplu taşıma sistemlerinde pilot olarak uygulanacak yazılımın entegrasyon sürecindeki gelişmeler ele alındı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Teknokent’te yer alan yazılım firması Parabol ve İtalya’dan Vignola Belediyesi iştirakçileriyle gerçekleşen toplantıda Antalya’nın toplu taşımadaki mevcut muhtaçlıkları ele alındı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Başdanışmanı Dr. Cem Oğuz’un Antalya’nın kent içi ulaşımındaki mevcut durumunu anlattığı sunumla başlayan toplantıda yazılım firması Parabol, Cermoni projesinin maksadını anlatırken projedeki ilerlemelerden bahsetti. Proje kapsamında Antalya’da ve Vignola’da toplu taşıma sistemlerinde pilot olarak uygulanacak yazılımın entegrasyon sürecindeki gelişmelere değinildi.

Toplantıda ayrıyeten Antalya’nın toplu taşımadaki mevcut gereksinimleri ve bu gereksinimlere bağlı olarak nasıl bir tahlil üretilebileceğine dair görüş alışverişinde bulunuldu. Vignola Belediyesi’nin yaptığı sunumda Cermoni projesi kapsamında gerçekleştirilen projeler, toplu taşıma sistemi, proje öncesi ulaşım planlama formülleri, zorlukların incelenmesi ve proje sonrası beklenen sonuçlar anlatıldı.

Vignola Belediyesi’nden gelen iştirakçilerle Ulaşım, Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı’na saha ziyareti düzenlendi. Toplu Ulaşım Şube Müdürü Osman Günel tarafından Ulaşım Davet Merkezi, İzleme ve Operasyon Merkezi ve Trafik Denetim Merkezi hakkında bilgiler verildi. Antobüs Depolama Alanı – Bakım Atölyeleri ve Ulaşım A.Ş Tramvay Atölyesi – Bakım Merkezi’ni de ziyaret eden iştirakçiler, Büyükşehir Zabıtası tarafından kullanılan elektrikli, etraf dostu scooter ve buggylerle Konyaaltı Kıyı bandında cins attı.

“Verimli ulaşım hedefi”

Antalya Büyükşehir Belediyesi, EIT Urban Mobility Ağı’nın açmış olduğu “Hedeflenen Proje Daveti kapsamında Parabol (Türkiye) yazılım firması ve İtalya’nın Vignola Belediyesi iştiraki ile proje başvurusu yapmış ve ‘Cermoni’ isimli proje hibe almaya hak kazanmıştı. Cermoni uygulamasıyla Antalya’da daha verimli bir toplu taşıma hizmeti için optimize edilmiş araç ve şoför sayısının çizgilere atanması, yakıt tüketimi, karbon salımı ve maliyetin düşürülmesi hedefleniyor. – ANTALYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Teknoloji

Haberler.com

https://www.haberler.com/teknoloji/antalya-da-toplu-tasima-karar-destek-sistemi-projesi-toplantisi-duzenlendi-16571582-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir