Ankara’da “Uluslararası Göçmenler Günü” münasebetiyle fotoğraf standı

Milletlerarası Göç Örgütü (IOM) Türkiye, “Uluslararası Göçmenler Günü” kapsamında, “Birlikte Yine İnşa Ediyoruz: Bir güzelleşme yolculuğu” isimli fotoğraf standı düzenledi.

Ankara’da “Uluslararası Göçmenler Günü” münasebetiyle fotoğraf standı
  • 0
  • 4
  • 13 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Türkiye, “Uluslararası Göçmenler Günü” kapsamında, “Birlikte Tekrar İnşa Ediyoruz: Bir güzelleşme yolculuğu” isimli fotoğraf standı düzenledi.

IOM Türkiye fotoğrafçılarının fotoğraflarından oluşan ve Ankara CerModern’de açılan standa, yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan IOM Türkiye Misyon Şefi Gerard Karl Waite, 23 yıl evvel Birleşmiş Milletler Genel Heyeti’nin 18 Aralık gününü, Memleketler arası Göçmenler Günü olarak ilan ettiğini hatırlatarak, göçmenlerin ülkelerin yaşlanan nüfusunu güçlendirebileceğini ve büyümeyi teşvik edebileceğini söyledi.

İyi yönetilen göçün toplumlara yarar sağlayabileceğini vurgulayan Waite, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılara değindi.

Waite, bu yıl göçmenler gününün temasının “Birlikte Yine İnşa Ediyoruz: Bir güzelleşme yolculuğu” olduğunu kaydederek, sarsıntı sonrası yapılan araştırmaların, göçmenlerin hayati bir role sahip olduğunu gösterdiğini aktardı.

Deprem sonrasında gösterdiği gayretten ötürü Türk hükümetine teşekkür eden Waite, “Çabalarınıza katkıda bulunmak için buradayız ve göçün Türkiye’de kalkınmada bir güç olmasına yardımcı olmak için burada olmaya devam edeceğiz.” sözünü kullandı.

BM Türkiye Mukim Koordinatörü Dr. Babatunde A. Ahonsi de birinci sefer Türkiye’de Memleketler arası Göçmenler Günü’nü kutladığını ve bundan memnuniyet duyduğunu söyleyerek, birçok ülkede “göç” sözünün birçok vakit tartışmalara yol açtığını lisana getirdi.

Tarih boyunca, bireylerin zorlukların üstesinden gelme ve kendileri için daha yeterli ömür elde etme isteğinin göçü beraberinde getirdiğini söyleyen Ahonsi, “Bu yıl göç ve afetin nasıl kesiştiğine şahit olduk.” diye konuştu.

Sergide, Şubat 2024’te gösterime girmesi planlanan, IOM Türkiye tarafından hazırlanan “Birlikte Yine İnşa Ediyoruz: Bir güzelleşme yolculuğu” belgeselinin fragmanı da izletildi.

Kaynak: AA / Aktüel

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/ankara-da-uluslararasi-gocmenler-gunu-dolayisiyla-16621939-haberi/

#radyo #haber #radyonabizcomtr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir