Android kullanıcıları müjde! Uygulamaları gizlemek artık mümkün

Teknoloji dünyasının kıymetli isimlerinden Google, Android kullanıcıları için uygulama gizleyecek olan Özel Alan özelliği getiriyor.

Android kullanıcıları müjde! Uygulamaları gizlemek artık mümkün
  • 0
  • 3
  • 14 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Teknoloji dünyasının kıymetli isimlerinden olan Google, Android 14 ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Android 14 QPR2 Beta 2 sürümünü yayınlayan şirket, üzerinde çalıştığı yeni bir özelliğini de duyurdu. Yeni bilhassa birlikte Android kullanıcıları, kimi uygulamaları büsbütün gizleme imkânı yakalayacak. İşte detaylar!

Özel Alan’daki uygulamalar Ayarlar’da da görünmeyecek!

Geçtiğimiz aylardan Android 14’ü yayımlayan Google, bununla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bununla birlikte Android 14 QPR2 Beta 2 sürümünü de yayınlayan şirket, yeni bir bilhassa karşımıza çıkıyor. Duyurulan yeni özellik ise pek çok kullanıcının işine yarayacak üzere duruyor.

Telefonlara birçok uygulama yüklüyoruz lakin bu uygulamaların kimilerinin da zımnî kalmasını isteyebiliriz. Bu noktada “Özel Alan” adı verilen bilhassa Android kullanıcıları bu isteklerini gerçekleştirebilecek. Kelam konusu bilhassa istediğiniz uygulamayı Özel Alan’a yerleştirebilirsiniz.

Bunun sonucunda ise uygulamayı kullanmadığınız anlarda uygulama zımnî kalacak. O denli ki Özel Alan kısmında yüklediğiniz uygulamalar telefonunuzun Ayarlar’ında dahi görünmeyecek. Ayarlar kısmından uygulamaya erişmek isteyen kullanıcılar evvel Özel Alan kısmının kilidini açmak zorunda.

Öte yandan en merak edilen nokta bu kısımda olan uygulamalardan bildirimin gelip gelmeyeceği oluyor. Bunun yanıtı ise bu kısımdaki uygulamalardan gelen bildirimlerin gösterilmeyeceği. Velhasıl olağan telefonları açarken olduğu üzere Özel Alan’da da özel bir şifre olacak.

Beta sürümünde ortaya çıkan bu özellik şimdi geliştirme basamağında. Lakin yakın vakitte bu özelliğin kullanıcılara sunulmayacağı tez ediliyor. O denli ki kimi argümanlara nazaran kelam konusu özellik Android 15’te tüm kullanıcılara ulaşabilir. Buna karşın Google tarafından net bir açıklama yok.

Peki, siz Android Özel Alan özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Shiftdelete

Kaynak : https://shiftdelete.net/android-ozel-alan-ozellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir