Amazon ve SpaceX el sıkıştı!

Amazon Kuiper Projesi ile SpaceX’e meydan okurken değişik bir gelişmeye imza attı. Teknoloji devi SpaceX’ten fırlatma tesisi sipariş etti.

Amazon ve SpaceX el sıkıştı!
  • 0
  • 1
  • 5 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Amazon Kuiper Projesi ile kendi internet uydularını fırlatacak. Böylelikle SpaceX’in Starlink uydularına meydan okuyacak. Lakin Amazon farklı bir gelişmeye imza attı. Teknoloji devi, yaptığı bir açıklamada, Project Kuiper internet uyduları için SpaceX’ten üç roket fırlatma satın aldığını duyurdu. İşte detaylar…

Amazon, Kuiper Projesi’nin internet uyduları için SpaceX’ten roket fırlatma tesisi satın aldı!

Şirket Kuiper sistemiyle birlikte uydu geniş bant pazarında kendine yer bulmayı amaçlıyor. Fakat karşısında büyük bir rakip var. SpaceX’in yörüngede yüzlerce uydusu var. Amazon Elon Musk’ın Starlink uyduları ile rekabet etmeyi amaçlarken çok büyük bir sürpriz yaptı.

SpaceX, Amazon ve Blue Origin bu dalın 3 ezeli rakiplerindendir. Lakin bu teknoloji devleri kimi hususlarda birbirlerinin yardımına muhtaçlık duyabiliyor. Amazon SpaceX’ten 3 roket fırlatma tesisi sipariş etti. Dünyanın en etkin roket operatörü SpaceX, Starlink rakiplerini kendi roketleriyle fırlatmaya devam edecek. Şirket daha evvel öbür şirketlerin geniş bant uydularını yörüngeye fırlattı. Ayrıyeten SpaceX gelecekteki fırlatmalar için de muahedeler imzaladı.

Hem Starlink hem de Kuiper Projesi, tüketicilerden hükümetlere kadar çeşitli müşterilere hizmet vermeyi planlıyor. Bu hedefleri için yörüngede binlerce uydunun bulunduğu ağlar oluşturmaya yönelik projelere imza atıyorlar. Bu projeler; milyarlarca dolarlık uğraşları temsil ediyor.

Cuma günkü duyuruda Amazon, SpaceX ile 2025 ortalarında üç Falcon 9 fırlatması için muahede imzaladığını söyledi. Ne yazık ki iki şirket de bu mutabakatın mali şartları açıklamadı.

Amazon’un SpaceX ile mutabakatı şirketin stratejisindeki en son değişikliğe işaret ediyor. Şirket federal düzenlemelere uymak için Kuiper’ı uzaya vaktinde ulaştırmaya çalışıyor. Federal Bağlantı Komitesi kuralları, yeterince Amazon’un planlanan 3.236 uydunun yarısını Temmuz 2026′ya kadar yörüngeye yerleştirmesi gerekiyor.

Amazon geçen ay bir duyuru yaptı. Yaptığı duyuruda Kuiper Projesi’nin prototiplerinin testleri muvaffakiyetle tamamladığını duyurdu. Ayrıca şirketin gelecek yıl fırlatılmak üzere ticari uydular üretmeye başlamaya çalıştığını belirtti.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/amazon-kuiper-projesi-icin-spacex-ile-el-sikisti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir