Ali Taha Koç: Yapay zeka insanların yerini almayacak

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç yapay zekanın tehlike değil fırsat olduğu görüşünde. İşte yapay zeka ve dikkat etmemiz gerekenler

Ali Taha Koç: Yapay zeka insanların yerini almayacak
  • 0
  • 2
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, TRT World Forum’da yer alan “Çok Bilmiş Yapay Zeka: Yaratıcı Potansiyel mi Yıkıcı Musibet mi?” oturumunda açıklamalar yaptı. Buna nazaran Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, yapay zekanın insanların yerini almayacağını tabir etti.

Ali Taha Koç açıkladı! Yapay zeka tehlike mi yoksa fırsat mı?

Yapay zeka bilhassa 2023 yılında büyük bir sıçrama yaptı. ChatGPT ile başlayan trend, Amazon, Google üzere devlerin de bu pazara girmesiyle, pazarın pastası da büyüdü. Ali Taha Koç’ta bu manada yapay zekanın tehlike ve fırsatlarının konuşulduğu oturumda değerli bahislere değindi.

Turkcell olarak yapay zekaya büyük yatırım yaptıklarını açıklayan Koç, yapay zekanın insanların yerini alacağı dehşetinin yersiz olduğu görüşünde. Genel Müdür Koç, yapay zekanın değil yapay zekayı kullanabilenlerin, kullanmayanların yerini alacağını açıkladı.

Ali Taha Koç, yapay zekanın manipülasyonuna ve dezenformasyona karşı da ikazlar yaptı. Bu manada her alanda ve herkesin kullanabileceği kadar kolay olan yapay zekanın aldatıcı sonuçlarına karşı insan odaklı olması gerektiğine vurgu yaptı. Turkcell Genel Müdürü, kurumsal olarak bu ilkeyi 2020 yılında kabul ettiklerini de hatırlattı. Koç, bu manada firmanın profesyonel manada sorumluluk sahibi bir yapay zeka siyaseti olduğunu da söyledi.

Ali Taha Koç, Turkcell olarak yapay zeka konusunda data kapalılığına de değer verdiklerini açıkladı. Koç’a nazaran bu manada yapay zeka teknolojileri şeffaf ve inançlı bir yapıya sahip olmalı.

Genel Müdür, Turkcell olarak en değer verdiklerinin ise yapay zeka konusunda paylaşım ve işbirliğine değer verdiklerinin de altını çizdi. Fakat Koç’a nazaran dünyada bu tıp bir yaklaşım yapay zeka yoluyla insanlık için daha âlâ bir gelecek kurulmasını sağlar.

Genel Müdür Koç, dijitalleşme sonrası herkesin devasa ölçüde bilgi yarattığını ve burada yapay zekanın dikkatli kullanılması gerektiğinin de altını çizdi. Buna rağmen Genel Müdür Koç, yapay zekanın berbat olarak lanse edenlerin genel olarak bu işe büyük yatırımlar yaptığına da dikkat çekti.

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, teknolojinin insan faydasına kullanılan toplumsal bir araç olması gerektiğine vurgu yaptı ve şu an da yapay zekanın çok âlâ bir dijital asistan olduğunu kaydetti.

Koç’a nazaran yapay zeka tarafından oluşturulan rastgele bir algoritmanın insanın çapraz denetiminden geçmesi gerektiğine de dikkat çekti. Yapay zekanın çok fazla fikir yarattığını söyleyen Turkcell Genel Müdürü, bu bilgilerin hakikat kullanılması açısından insanın kıymetine vurgu yaptı.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/turkcell-yapay-zeka-genel-mudur-ali-taha-koc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir