Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 12-13 Aralık Akaryakıta ve Motorine İndirim yahut Artırım var mı? Şimdiki akaryakıt fiyatları!

3 Aralık aktüel akaryakıt fiyatları artırım var mı sorusu araç sahipleri tarafından akaryakıt mazot fiyatları aktüel kıymetlerini öğrenmek üzere araştırılıyor. Bunun yanı sıra akaryakıta artırım geldi mi, ne vakit? Motorine artırım var mı, mazota artırım var mı soruları merak ediliyor. Aktüel akaryakıt fiyatlarını derlediğimiz haberimizde akaryakıta artırım gelecek mi, akaryakıta artırım var mı, akaryakıt artırımı ne vakit ayrıntıları haberimizde. Pekala, yakıta artırım var mı? Yakıt artırımı ne vakit?

Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 12-13 Aralık Akaryakıta ve Motorine İndirim yahut Artırım var mı? Şimdiki akaryakıt fiyatları!
 • 0
 • 4
 • 13 Aralık 2023
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Akaryakıt fiyatları akaryakıt artırım haberleri ard arda gelince ve akaryakıt, mazot fiyatlarındaki dalgalanmalar sebebiyle akaryakıt litre fiyatı kaç TL, ne kadar? Mazot litre fiyatı, kaç TL? soruları günlük vatandaşlar tarafından rutin olarak araştırılmaktadır. Ayrıyeten yeni akaryakıta artırım geldi mi, akaryakıta indirim var mı, mazota artırım var mı soruları da araç sahipleri tarafından akaryakıt mazot fiyatları şimdiki pahalarını öğrenmek üzere araştırılıyor. İşte aktüel akaryakıt fiyatları!

AKARYAKIT FİYATLARI

12.12.2023 tarihli akaryakıt fiyatları şu formdadır:

 • Kurşunsuz 95(Excellium95) TL/lt: 32,99 TL
 • Gazyağı TL/lt: 32,52 TL
 • Motorin TL/lt: 35,44 TL
 • Motorin (Excellium) TL/lt: 35,49 TL
 • Kalorifer Yakıtı TL/Kg: 25,25 TL
 • Fuel Oil TL/Kg: 21,75TL

BRENT PETROL NE KADAR?

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 76,53??????? dolardan süreç görüyor.

Pazartesi günü 76,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,03 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.45 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,65 artışla 76,53 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 71,86 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, global piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) siyaset faizini sabit bırakabileceğine yönelik beklentiler tesirli oldu.

Fed’in, yarın yapılacak ve kararları birebir gün açıklanacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında siyaset faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakacağı öngörülürken, analistler, Fed Lideri Jerome Powell’ın Bankanın enflasyonu düşürme konusundaki kararlılığını yinelemesinin beklendiğini belirtti.

Bugün açıklanacak ABD enflasyon datalarının Fed’in “şahin” adımlarının sonuna geldiğine ait beklentileri desteklemesi durumunda, petrol fiyatlarının yükselişini devam ettirmesi bekleniyor.

Yemen’de İran dayanaklı Husilerin Kızıldeniz’de seyreden bir ticari tankeri maksat almasının akabinde bölgede yükselen tansiyon da petrol fiyatlarının artışını destekledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, X toplumsal medya platformundan, Husiler tarafından fırlatılan füzenin bugün Yemen açıklarında Norveç bandıralı bir tankere isabet ederek yangına yol açtığını, olayda ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı.

ABD idaresinin düşük petrol fiyatlarından faydalanarak azalan stratejik petrol rezervlerini ikame etmek hedefiyle 3 milyon varile kadar ham petrol satın alma planı da fiyatların üst taraflı hareketini desteklemeye devam ediyor.

Öte yandan, OPEC+ kümesinin istekli üretim kesintilerine ait belirsizlikler ve vadedilen kesintilerin gelecek yılın birinci çeyreğinde beklenen arz fazlasını telafi edecek kapasitede olup olmayacağı petrol fiyatlarının yükselişini sınırlıyor.

OPEC+ kümesinin 30 Kasım’da yaptığı toplantıda birtakım üye ülkeler, mevcut üretim kesintilerine ek olarak günlük 2,2 milyon varillik istekli üretim kesintisine gideceğini açıklamıştı.

Brent petrolde teknik olarak 76,63 ile 76,70 dolar aralığının direnç, 75,44 ile 76,37 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve özgürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında kabahat duyurusunda bulunmasının akabinde, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Haberler.com

https://www.haberler.com/haberler/akaryakit-fiyatlari-guncel-12-13-aralik-16621793-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir