AB, dünyanın kuantum vadisi olmayı hedefliyor!

11 AB üyesi ülke, bu hafta Avrupa Kuantum Teknolojileri Bildirgesi’ni imzaladı. AB, dünyanın kuantum vadisi olmak istiyor.

AB, dünyanın kuantum vadisi olmayı hedefliyor!
  • 0
  • 3
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Q-day (kuantum bilgisayarların interneti muvaffakiyetle kıracağı gün) şimdi çok uzakta olabilir. Lakin bu, şirketlerin ve devletlerin hayat, cihan ve güzel şeyler hakkındaki kanılarımızı potansiyel olarak değiştirebilecek bir teknoloji yarışında geride kalmamak için şimdiden bu furyaya atlamamaları gerektiği manasına gelmiyor. O denli ki AB, dünyanın kuantum vadisi olmaya çok istekli.

AB’nin kuantum vadisi planı ne?

Giderek daha fazla “dijital egemenlik” kavramı etrafında dönen bir telaffuzun teşvik ettiği 11 AB üyesi ülke, bu hafta Avrupa Kuantum Teknolojileri Bildirgesi’ni imzaladı. İmzacılar, gelişmekte olan kuantum teknolojisi ekosisteminin çeşitli kısımlarında ahenk sağlamayı, koordine etmeyi, etkileşime geçmeyi, desteklemeyi, izlemeyi ve öbür tüm memleketler arası işbirliği fiillerini kabul etti.

Bu ülkeler ortasında Fransa, Belçika, Hırvatistan, Yunanistan, Finlandiya, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Estonya ve İspanya bulunuyor. Lakin koalisyonda, müddetin kısa olması nedeniyle seçimden vazgeçtiği bildirilen Hollanda, İrlanda ve Almanya gibi kimi kuantum öncüleri hâlâ eksik.

Nihai emelin global olarak rekabetçi bir kuantum ekosistemi yaratmak olduğu bildiriliyor. Bildiri şöyle başlıyor: “Kuantum hesaplama, simülasyon, irtibat, algılama ve metroloji, teknolojik kapasitelerde paradigma değişikliği yaratacak, global stratejik ehemmiyete sahip yeni ortaya çıkan alanlardır.”

Bildiride kuantum teknolojilerine yönelik yerli Ar-Ge kapasitelerinin oluşturulmasının ve bunlara dayalı aygıt ve sistemlerin üretilmesinin değeri vurgulanıyor. Ayrıyeten “stratejik varlıkları, çıkarları, özerkliği ve güvenliği” korumak için donanımdan yazılıma, uygulamalara ve standartlara kadar tüm kuantum yığınına yatırım yapılması gerektiği vurgulanıyor.

İç Pazardan Sorumlu Komite Üyesi olarak vazife yaptığı mühlet büyük bir teknoloji düzenleme gayretine damgasını vuran Thierry Breton, kuantum mühendisliği yeteneğini kazanmanın hayli güç olduğu bir ortamda, bu nitekim de Avrupa’nın bir öbür değerli teknoloji yarışında geride kalmasını önlemenin anahtarı olabilir. Sanki AB kuantum vadisi olabilecek mi?

Siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/ab-dunyanin-kuantum-vadisi-olmayi-hedefliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir