AB düğmeye bastı! Yapay zeka yasası kapıda

Avrupa Birliği, yapay zeka teknolojisinin neden olabileceği riskleri denetim edebilmek için yeni bir yasa üzerinde çalışıyor.

AB düğmeye bastı! Yapay zeka yasası kapıda
  • 0
  • 1
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Avrupa Birliği, hünerleri ve hünerlerinden ötürü oluşan risk faktörleri giderek artmakta olan yapay zeka teknolojisi ile ilgili düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. ChatGPT ve Bard üzere tanınan modellerle birlikte geliştirilecek olan tüm yapıları denetim altına alacak olan yeni yasanın en kısa vakitte hayata geçirilmesi hedefleniyor. İşte ayrıntılar..

Yapay zeka, denetim altına alınmaya çalışılıyor!

Bir yandan birçok bilimsel ve kamusal alanda değerli rol alırken başka yandan toplum için birçok potansiyel riski de beraberinde getiren yapay zeka teknolojisi, nihayet denetim altına alınacak bölümler ortasındaki yerini aldı. Avrupa Birliği tarafından hazırlanmakta olan yeni yasa tasarısıyla birlikte dünya genelindeki yapay zeka projeleri, birtakım keskin hudutlara dahil edilecek.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2021 yılında değerlendirmeye aldığı bir yönerge üzerine başlayan çalışmalar, ChatGPT üzere modellerin geldiği nokta hasebiyle ivmelendirilmeye devam ediyor. Mümkün olan en kısa müddette yapay zeka teknolojisini denetim altına almak isteyen AB, her bir aksiyonu risk faktörlerine nazaran sınıflandırarak insanlığın güvenliğini mümkün olan en üst düzeyde tutacak bir sınırlama yasası uygulamak niyetinde.

AB’nin bu yasa tasarısı birçok bilim etrafınca destekleniyor olsa da kimi üye devlet temsilcileri, uygulanacak olan kısıtlamaların teknolojinin gelişimini engelleyeceğini belirterek çekimser bir yaklaşım sergiliyor. Hala devam etmekte olan müzakerelerin genel gidişat değerlendirildiğinde, tüm aykırı görüşlere karşın yeni yasanın hayata geçirilmesinin son derece mümkün olduğu aktarılıyor.

Yapay zeka teknolojisi için uygulanacak kısıtlamaları belirleyen bu yasa tasarısı, hem insanlığın hem de teknolojinin geleceği için ziyadesiyle değer arz ediyor. Bu sebeple müzakereler, epey hararetli geçiyor. Böylesine kıymetli bir yasanın nasıl şekilleneceği, kesim tarafından yakından takip ediliyor. Pekala sizler bu bahisle ilgili olarak neler düşünüyorsunuz? Sizce de AB’nin teşebbüsü, mantıklı mı? Müzakerelerin nasıl sonuçlanmasını bekliyorsunuz? Görüşlerinizi ve öngörülerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/ab-yapay-zeka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir